1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çarşı şimdiden kayıyor
Çarşı şimdiden kayıyor

Çarşı şimdiden kayıyor

Güney'de et, meyve, sebze ve bazı tüketim maddelerinin fiyatı kuzeyin altında

A+A-

Hüseyin Çiçek

Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros’un “çözümden sonra hayvancılar ve gıda sektörü sıkıntı yaşayacak” şeklindeki açıklamasını teyit eden gelişmeler yaşanıyor.

Diyalog muhabirinin dün KKTC ve güneydeki marketlerde yaptığı fiyat araştırmasına göre; özellikle et fiyatlarındaki korkunç fark dikkat çekiyor.

Kuzeyde kilosu 40 ile 50 lira arasında satılan kuzu etinin güneydeki fiyatı 6 Euro (Yaklaşık 19 TL) civarında. Aynı ülkede, sadece 20 metrelik sınır farkı ile bu kadar büyük farkın nereden kaynaklandığını merak eden vatandaşlar, hükümetin bu konuda ne tür çalışmalar yaptığını merak ediyor. 

Diyalog muhabiri dünkü araştırmaları sırasında meyve fiyatlarıyla ilgili olarak da  şaşırtıcı sonuçlara ulaştı. Güney Kıbrıs’ta üzüm fiyatı 1.59 EURO, yani 5.25 TL iken, KKTC’de üzüm almak için en az 8 TL’yi cebinizden çıkarmanız gerekiyor. Aynı şekilde elmanın kilosu ülkemizde yaklaşık 5 TL civarındayken, bu rakam güneyde sadece 1 EURO, yani 3.30 TL.

Zamlar acımasız

Toprak Ürünleri Kurumu’nun iflastan kurtulması için 87 çeşit ürüne yüzde 3 oranında fon konulmasının ardından, KKTC’de birçok ürünün fiyatı daha da zamlandı. Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na göre, yüzde 3’lük zammı fırsat bilen bazı ithaltçılar, bu oranı yüzde 18’lere kadar çıkarmak suretiyle piyasayı daha da pahalılaştırdı.

Kuzeyde ithal muzun fiyatı 4,25 iken güneyde 3,3 TL, narenciye cenneti KKTC’de bir kilo limon 2,80, güneyde 2,20 TL. Kuzeyde 2,4 litre Ona sıvı yağ 12,90 TL, güneyde 3 litre Fransız Leseur sıvı yağı 16.50 TL.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum