1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çavuşoğlu: "Yıldızlı belediyelerin su depolarını herkes gördü"
Çavuşoğlu: "Yıldızlı belediyelerin su depolarını herkes gördü"

Çavuşoğlu: "Yıldızlı belediyelerin su depolarını herkes gördü"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, içme suyu temin projesi kapsamında adaya ulaşan suyu geçiş döneminde alma niyetini ortaya koyarak, abonelik sözleşmelerini imzalayan belediye sayısının 22’ye ulaştığını açıkladı.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, içme suyu temin projesi kapsamında adaya ulaşan suyu geçiş döneminde alma niyetini ortaya koyarak, abonelik sözleşmelerini imzalayan belediye sayısının 22’ye ulaştığını açıkladı.

Çavuşoğlu, “Bayram öncesi Alayköy Belediyesi de abonelik sözleşmesini imzaladı. Bugün itibarıyla Değirmenlik Belediyesi de abonelik sözleşmesini imzaladı. Böylelikle ülkemizde bulunan 28 belediyenin 22’si abonelik sözleşmesini imzaladı. Geriye kalan Lefkoşa Belediyesi Meclis kararını aldı henüz abonelik sözleşmesini imzalamadı. Girne Belediyesi Meclis kararını aldı henüz abonelik sözleşmesini imzalamadı. Gönyeli, Dikmen, Lefke ve Akıncılar Belediyesi bu sürece henüz daha dahil olmadı” dedi.

Bakan Çavuşoğlu su almaya başlayan Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve Güzelyurt belediyelerinin tüm abonelerine suyun ulaşmadığını bunun için yapılması gereken bazı küçük bağlantılar ve tadilatlar olduğuna dikkati çekti.

Çavuşoğlu, “Şu anda hedefimiz her belediyeye suyu iletmektir. İskele hattı üzerinden Sınırüstü’ndeki gölete su akşamdan beridir akmaya başlamıştır. Orada borular temizlendikten sonra hemen 100 metre ötedeki bin tonluk depoya suyumuzu vereceğiz” dedi.

Siyaseten bir sıkıntı kalmadığını ancak teknik yönden sıkıntıların var olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, “Bundan sonraki tüm gecikmeler yıkama, işletmeye alma, deneme, bağlantı çalışmaları gibi tekniktir” ifadelerini kullandı.

Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın depo yıkama yöntemine yönelik yapılan eleştirilere de yanıt verdi.

Nazım Çavuşoğlu, “Biz doğru yapıyoruz. Doğru olan depoların içler acısı haliydi. Yıllardır temizlenmeyen su depolarının bakımsızlıktan demirleri pas yığını haline gelmiştir. Hiçbir tadilat görmemiş hatta yıldızlı belediye ismi altında da reklam yapan belediyelerin depolarını herkes gördü. Şu anda tüm belediyelere depolarını temizleme çağrısı yapmakla birlikte temizlenmeyenleri de biz temizlemeye devam edeceğiz. Temizlediğimiz her deponun içerisini de vatandaşa göstereceğiz” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, devletin belediyeler adına suyu DSİ’den 2.30 TL’den teslim alacağını belirtti.

Çavuşoğlu, “Dipkarpaz belediyesi de Lefkoşa Belediyesi, Güzelyurt Belediyesi de aynı fiyattan alacak. Satış fiyatı ise belediyelerin kendi üretim becerileriyle ilgili bir durumdur. Biz satış fiyatını belediye meclislerine bıraktık” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, hükümet olarak belediyeleri tek fiyat uygulamasına zorlayamayacaklarının da altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.