1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Çelepis: "Mülkiyette uzlaşamazsak, müzakereler çöker"
Çelepis: "Mülkiyette uzlaşamazsak, müzakereler çöker"

Çelepis: "Mülkiyette uzlaşamazsak, müzakereler çöker"

AKEL’in “Mağusa” bölge adayı olan Tumazos Çelepis, bugün Rum basınında yer alan demecinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili konjonktürün yitirilmediğini ve her şeyin önümüzdeki aylarda değerlendirileceğini söyledi.

A+A-

Güney Kıbrıs’ta 22 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği genel seçimlerinde, AKEL’in “Mağusa” bölge adayı olan Tumazos Çelepis, bugün Rum basınında yer alan demecinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili konjonktürün yitirilmediğini ve her şeyin önümüzdeki aylarda değerlendirileceğini söyledi.

Kathimerini gazetesinde yer alan demecinde, KKTC’de başa gelen yeni hükümetin aslında iki kesimli iki toplumlu federasyona karşı olan partilerden oluştuğunu iddia ederek, Türkiye’deki gelişmelerin de çözümü desteklemediğini öne süren Çelepis, bu durumun Kıbrıs sorununda kötümserliği geri getirdiği görüşünü ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili konjonktürün yitirilmediğini yineleyen Çelepis, önümüzdeki ayların oldukça kritik olacağını, çünkü ya mülkiyetteki çıkmazın aşılacağı ve artık Türkiye’nin gereken faaliyetleri yapması gerekeceği, ya da müzakere sürecinin çökeceği iddiasında bulundu.

Gazeteye göre Çelepis, müzakere masasında “mülkiyette uzlaşı mesafesine ulaşmayı başaramazsak, daha ileriye gidemeyiz” şeklindeki görüntünün varlığını sürdürdüğünü iddia etti.

Gazeteye göre Çelepis “mülkiyette uzlaşı mesafesinde olunmadığını iddia ederek ‘Kıbrıs sorununun iç boyutlarına dair bütün başlıklar çözülmezse, toprak, güvenlik ve garantiler konularını ele alamayız’ şeklindeki Kıbrıs Türk tarafının sabit ve verimli olmayan tezi yüzünden, ileriye gidemediklerini” iddialarına ekledi.

Mülkiyette uzlaşı mesafesine ulaşmaları durumunda, Türkiye’nin sınanacağı konulara ulaşacaklarını da ileri süren Çelepis, Türkiye’nin toprak ama öncelikle güvenlik konusunda, çözüm istiyorum derken ne kastettiğini ortaya koymaya çağrılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.