1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çeler: “Biz suyu yönetebiliriz”
Çeler: “Biz suyu yönetebiliriz”

Çeler: “Biz suyu yönetebiliriz”

Çeler, su anlaşması konusunda belediyelerin rekabet gücü, belediye çalışanları gibi konularda sorular sorarak bu öneri onaylanmadan kendisine cevap verilmesini istedi.

A+A-

TDP Milletvekili Zeki Çeler, “Suyu ticari meta olarak kullanmak, bunu devretmek ve bunu içimizden olmayanlara devretmek doğru değil. Bu şirket Türkiye’den değil Almanya’dan gelse, Güney’den de gelse yine yanlış. Biz suyu yönetebiliriz” dedi.

Çeler, su anlaşması konusunda belediyelerin rekabet gücü, belediye çalışanları gibi konularda sorular sorarak bu öneri onaylanmadan kendisine cevap verilmesini istedi.

Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek, yerinden konuşarak Çeler’i su anlaşmamasını iyi okumamakla ya da spekülatif konuşmakla suçlarken Çeler, “Ben sizden bir damla onur rica ediyorum. Benim de gelecek kaygım var. Meclis’i ziyaret eden çocuklar için de gelecek kaygım var. Elbette sizin kaygılarınız var” şeklinde konuşarak endişelerini dile getirdi.

DİNÇYÜREK

Daha sonra Bağımsız Milletvekili Dinçyürek yeniden söz aldı.

Dinçyürek, “Bugüne kadar yapılan görüşmelerde suyu KKTC yetkilileri dışında birinin yöneteceği konuşulmadı. Kamuoyu bunu doğru bilmeli.

Hepimiz bu ülkeyi ve insanını seviyoruz. Birileri su konusu dahil devletin temel ihtiyaçları üzerinden siyasi rant için spekülatif konuşma yapmasın. Bilgiye ve belgeye dayalı konuşunuz” dedi.

Yerinden söz alan TDP milletvekili Çeler, Dinçyürek’in bakanlık yaptığını anımsatarak, “Kaç su mühendisi var diye araştırdınız mı? İstihdam yaptınız mı?” diye sordu.

Dinçyürek de bakan olarak göreve geldiğinde son 15 yılda Su İşleri Dairesi’ne istihdam yapılmadığını gördüğünü ancak girişimler sayesinde işe uygun 19 kişi alındığını belirtti.

Dinçyürek, sınavların nasıl yapıldığını da anlattı, soruları Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin sınav hazırladığını, başarılı olanların Türkiye’de hizmet içi eğitim aldığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.