1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çeler'den Çelebis'e yanıt: “Tek kimliği içeren bir çözüm”
Çeler'den Çelebis'e yanıt: “Tek kimliği içeren bir çözüm”

Çeler'den Çelebis'e yanıt: “Tek kimliği içeren bir çözüm”

Çeler, müzakere masasını olumsuz etkileyecek 10 binlerce yeni vatandaş yapılmasına karşı olduklarını ifade ederek, nüfus konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasides arasında varılan mutabakatı desteklediklerini kaydetti.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, TDP’nin, 11 Şubat ortak belgesinde de belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve uluslararası tek kimliği içeren bir çözümü desteklediğini belirtti.

Çeler, müzakere masasını olumsuz etkileyecek 10 binlerce yeni vatandaş yapılmasına karşı olduklarını ifade ederek, nüfus konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasides arasında varılan mutabakatı desteklediklerini kaydetti.

TDP Basın Bürosu aracılığıyla yazılı bir açıklama yapan Çeler, AKEL Kıbrıs Masası Şefi ve Milletvekili adayı Tumazos Çelebis'in Rum basınına yansıyan açıklamalarını değerlendirdi.

Çeler, Güney Kıbrıs’ta Mayıs ayı içinde yapılacak seçimlerde aday olarak yarışan bazı isimlerin yaptıkları açıklamaların, müzakereleri olumsuz etkileyecek nitelikte olduğunu ifade etti.

TDP’nin Kıbrıs konusu ile müzakere masasındaki başlıklara yönelik görüşlerinin açık ve net olduğunu belirten Çeler, müzakerelerde mülkiyet konusunun çözümü için tazminat, takas ve iade yöntemlerinin benimsendiğini, ilk söz hakkının koçan sahibinde olmakla birlikte “Dimopulos” kararına göre 40 yıldır bu konutların içinde oturanların da hakkı olduğunu kaydetti.

Çeler, Akıncı ve ekibinin mülkiyet konusunda ortaya koydukları görüşleri desteklediklerini de ifade ederek, temel özgürlükler, serbest dolaşım ve çalışma konularında da bir sıkıntı olmadığını ancak yerleşim ve mülk edinmede bazı sıkıntılar olduğunu anlattı.

Zeki Çeler, bu iki konuda bazı derogasyonların gerekli olduğunu belirterek, nüfus konusunda ise Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasides arasında varılan mutabakatı desteklediklerini söyledi. Çeler, müzakere masasını olumsuz etkileyecek 10 binlerce yeni vatandaş yapılmasına karşı olduklarını ifade etti.

TDP olarak Güney Kıbrıs’taki siyasi partilerle iyi ilişkiler yürüttüklerini, çözüme ulaşmak adına da görüşmeler yaptıklarını ve ortak etkinlikler düzenlediklerini anımsatan Çeler, şunları kaydetti:

“Biz çözüme ulaşmak adına uğraşırken, kimse de seçimler dolayısı ile kendi seçmenlerine yönelik doğru olmayan açıklamalar yapmamalıdır. Dolayısı ile Sn. Çelebis'in açıklamaları sadece kendisini bağlamaktadır. TDP'nin görüş ve düşünceleri ortadadır ve herkes tarafından da bilinmektedir. TDP 11 Şubat ortak belgesinde de belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenliği, tek vatandaşlığı, uluslararası tek kimliği içeren bir çözümü desteklemektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.