1. YAZARLAR

  2. Özgün Kutalmış

  3. Cevizcinin çuvalından
Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Cevizcinin çuvalından

A+A-

Kıb Tek sanki mevcut sistemle sokakları aydınlatabilmiş gibi, 12 milyon euro harcamayla Led Aydınlatma sistemine geçecekmiş. Led sistemine geçiş için halkın da desteğini alabilmek gayesi ile, Kıb Tek’çiler led aydınlatma daha az elektrik tükettiği için sokak aydınlatma ücretlerinde indirime gideceklermiş. Yanmayan sokak lâmbaları sanki de civa buharlı ampül kullanıldığı için yanmıyormuş da, led lâmbalar takılınca tüm lâmbalar yanacakmış diye de hava basılıyor. Tam Gandır çocuğu da taksim istesin” misâli. Civa buharlı lâmbalar niye yanmıyorsa, yarın yerlerine takılacak led lâmbalar da ayni nedenle yanmayacak. Örneğin, muhtelif tarihlerde Ali Rıza Efendi Caddesinde (KTK Alayına dönen kavşaktan Ortaköy trafik ışıklarına kadarki 150 metrelik mesafede) meydana gelen trafik kazalarında tam 5 elektrik direği kaza yapan araçlar tarafından söküldü. Yıllardır yerlerinde içinden kablolar taşan kazıklar vardır. Bu direklerin paraları kaza yapan araçların sigortalarından alınmasına rağmen, yıllardır yeni direk ve lâmbalar takılmadı. Şimdi Led aydınlatma sistemine geçince Ali Rıza Efandi Caddesinde sadece kazıkları kalan lâmbalar yanmaya mı başlayacak. Lefkoşa’nın ortadan bölünmüş birçok caddesinde trafiğe kurban verdiğimiz direklerin kazıkları vardır. Led aydınlatmaya geçince bu direksiz kazıcıklar ışıl ışıl yanmaya mı başlayacaklar? Bugün hangi sebeble olursa olsun yanmayan sokak ve cadde lâmbaları ile kara yollarındaki lâmbalar ayni sebeblerle yine yanmayacaklardır. Zavallı halk da sokak aydınlatma ücreti adı altında soyulmaya devam edecektir.

                                    ***

Led aydınlatma sistemi yeni bir sistemdir. Hergün de gelişen teknoloji ile birlikte gelişmektedir. Mağaza gibi iş yerlerinin aydınlatılmasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak sokak aydınlatılmasında kullanılması daha çok yenidir. Bugün Rum tarafındaki vatandaşlarımız herhalde bizden daha akılsız oldukları için halen civa buharlı aydınlatma sistemini kullanıyorlar ve toptan led aydınlatma sistemine geçmeyi düşünemiyorlar.

                                    ***

Ekonomistler ve iş insanları yeni bir yatırım yapılacağı zaman o işin “Fayda ve Maliyet Analizini” yaparlar. Yani faydası ne kadar olacak, getireceği ekstra maliyet ne olacaktır diye sorgularlar. Kıb Tek’in bugün yüz milyonlarca Tl borcu ve ödediği yüklüce bir faiz faturası vardır. İddialara göre Led aydınlatma sistemi için 12 milyon euroya ihtiyaç olduğuna göre, 12 milyon euro borçlanılacaktır. Eğer 12 milyon euronun faizi, yapılacağı söylenen tasarruftan az değilse ve yeni sistem amorti edililinceye kadar borç ve faizi devam edecekse böyle bir proje verimli değildir ve yapılmaması gerekir. Ancak cevizcinin çuvalından oynayanlar, yandaşları kurumda istihdam ettikleri gibi, yine kurumdan yandaşlara gereksiz ihalelerle kaynak akıtacaklardır. Olan da Kıb Tek’in olmayan mali kaynağına olacaktır. Kıbrıs Türkü yine karanlık sokak ve caddelerle ana yolları kullanmak durumunda kalacakdır. Bir de çok şeyler beklenen yeni sistem eskiyi aratırsa, o zaman sorumluluğu kim üstlenecektir? Bence yeni yapılan sokak ve caddelerden başlayarak led aydınlatmaya geçelim. Hem böylece olası aksaklıkları küçük bir modelde test etme imkânı da elde edilmiş olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.