1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çevre mühendisleri: “Kükürtün azaltılması kesin çözüm değil.. "
Çevre mühendisleri: “Kükürtün azaltılması kesin çözüm değil.. "

Çevre mühendisleri: “Kükürtün azaltılması kesin çözüm değil.. "

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), elektrik santrallerinde kükürt oranı düşük yakıt kullanılmasının hava kirliliği sorununa çözüm olmadığını, baca gazı filtrasyon sistemi kullanılmasının zorunlu hale getirilmesinin gerektiğini belirtti.

A+A-

AKSA’ya kükürt oranı yüzde 1’in üzerinde yakıt kullanımı için son bir kez izin verilmesiyle ilgili olarak ÇMO’dan yapılan yazılı açıklamada, “İşletmelerin, kullanacakları yakıt türünü hükümetin belirlemesi veya dikte ettirmesi aslında sorunun kesin çözümü değil” denildi.

Gelişmiş ülkelerde, doğal gaz haricinde fuel oil veya kömürle elektrik üreten santrallerin tümü için artık deSOx, deNOx ve partikül madde giderici baca gazı filtrasyon sistemlerini kurmaları ve işletmelerinin zorunlu hale getirildiği; doğal gaz haricinde, kalitesi ne olursa olsun fosil yakıtlar (fuel oil veya kömür) ile elektrik üreten santrallerin “filtrasyon sistemleri olmadan baca gazı emisyon standartlarına uyumlu hale gelmelerinin mümkün olmadığı” belirtildi.

Santrallerde kullanılacak yakıtın kükürt oranının yüzde 1 veya altında olması yönünde alınan Bakanlar Kurulu kararının üzerine, bir defaya mahsus yüzde 1în üzerinde yakıt kullanılmasına müsaade edilmesinin “kamu vicdanının zedelenmesine, vatandaşların devletin yönetim ve denetimle ilgili kapasitesini sorgular hale gelmesine” yol açtığı kaydedildi.

Havanın kirletilmesi konusunda Teknecik Elektrik Santrali veya AKSA Enerji Santrali ayırımı yapmaksızın, caydırıcı cezaların uygulanması için hükümete çağrıda bulunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.