1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çiftçilerden fon uygulamasına kısmi destek
Çiftçilerden fon uygulamasına kısmi destek

Çiftçilerden fon uygulamasına kısmi destek

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) için Tarım Bakanlığı tarafından 109 ürüne fon konulması kararına kısmi destek verdiğini açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) için Tarım Bakanlığı tarafından 109 ürüne fon konulması kararına kısmi destek verdiğini açıkladı.

Birlik Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle yazılı açıklamasında, uzun yıllardır tüm üretici birlikleri tarafından talep edilen fon uygulamasının geç kalınmış bir uygulama olduğunu belirtti.

Özellikle tarım üretiminin devamının sağlamasını açısından ülke ürünlerinin ve üreticisinin desteklenmesinin hükümetlerin görevi olduğunu kaydeden Kelle, fonun, zor günler geçiren Toprak Ürünleri Kurumu’nu da ayağa kaldırmak maksadıyla kullanılma düşüncesinin tarım ürünlerinden alınan fon ve vergilerin yine tarım kesimine kullandırılmaya başlamasına güzel bir örnek teşkil ettiği görüşünü belirtti.

Kelle, üretilen ve ticaret maksatlı ithal edilen tarım ürünlerine konan fonu sonuna kadar desteklerken, bunun piyasa koşullarına göre yükselterek zaman zaman da düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Kelle, hammadde niteliği taşıyan yem hammaddeleri, kimyevi gübreler ve tohumlar gibi ürünlere konan fonlar tekrardan gözden geçirilmesini istedi.

Tüketim maddesi olarak ithal edilen tüm tarım ürünlerine, diğer bazı sanayi ürünlerine olduğu fon konulmasının doğru bir yaklaşım olduğunu ifade eden Hüseyin Çavuş Kelle, TÜK’le ilgili önerilerini de şöyle sıraladı:

“TÜK’ün üreticilerin hakim olduğu bir özerk yönetime devri; TÜK dahil tüm kurumların Siyasetten arındırılarak rasyonel çalışmasına imkan sağlanmasının önünün açılması; devletin Tam anlamı ile Özellikle bir Tarım politikası geliştirmesi ve hatta bir master plan çerçevesinde hareket edilmeye başlanması; ülke ihtiyaçları ve rekabet edebilirlik de göz önünde bulundurularak çeşitliliğin artırılması.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.