1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Çirkinliğin Başka Bir Boyutu
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Çirkinliğin Başka Bir Boyutu

A+A-

Turizm ülkesi olarak yatırımlarım ve yatırımcılarımızı büyük ölçüde bu sektöre yöneltiyoruz. Yıllardır hedefimiz turizm sektöründe standartlarımızı yükseltmek ve bu sektörde merkez haline gelmek. Fakat yapılan yatırımların bizi hedeflerimize taşıması pek mümkün görünmüyor. Beklentilerimize ulaşmak için izleyeceğimiz yol, sadece para saçarak lüks mekanlar inşa etmekten öte bir vizyon ister. Turistik mekânlar ve çevresinde ki inşaat çalışmalarına dünkü yazımda değindim. Fakat sadece inşaat çalışmaları görsel sorunlara neden olmuyor. Ayrıca tarihi ve turistik mekânların çevrelerinde ki düzenleme eksikliği de gözler önünde. Medeniyet beşiği ülkemizin, tarihi değerlerine sahip çıkmak yerine görmezden geliyoruz. Uzun yıllar boyu ayakta kalmayı başarmış tarihi yapıları koruyarak geleceğe miras bırakmak için en ufak bir çaba sarf etmiyoruz. Ta ki yok olmaya yüz tutana kadar kılımızı kıpırdatmıyoruz. Oysa geçmişten bize miras kalan bu eserler doğal sermaye olarak değerlendirilebilir. Turizm bir çeşidi olarak, kültür turizminden bu sayede ülkeye girdi sağlayabiliriz.

Ülkemizde turizm maalesef lüks oteller ve eğlence sektöründen ibaret. Turizmde çeşitlilik bir kenara, var olan anlayışı bile tam anlamıyla hayata geçirdiğimiz söylenemez. Lüks otellerin, restoranları ve eğlence mekânlarının çevrelerine bir bakmak lazım. Bu gibi turistik mekânlara giden yollardan tutun etraflarına kadar istisnasız, ya yollar bakımsızdır, ya da mekânların etrafı atıklardan geçilmiyordur.  Atıklardan kastım molozlar, yabani otlar ve insan kullanımından doğan kirliliktir. Şimdi ciddi boyutlarda para harcanarak yapılan bu mekânların çevre düzenlemeleri neden yapılmıyor? Sadece otelin güzelliği ya da odaların konforu bir turistin ikinci kez aynı ülkeyi ziyaret etmesi için bir neden olamaz. Veya aynı şekilde çirkin manzaralarla karşılaşmış hiçbir turist ülkesinde reklamımızı yapmaz. Ayrıca, bu şekilde özellikle yabancı turistlerin tercih sebebi olamayız. Otellerin bahçe duvarlarından sonrası da en az otelin kendisi kadar turistler için önem taşır. Çevre düzenlemesi ve temizliği konusunda ivedilikle çalışmalarımızı yapmalıyız.

Ülke ekonomisinde beklenen sıçramayı turizm sektörü üzerinden yapmayı bekliyorsak, izlediğimiz yolu değiştirmemiz gerekir. Sadece mekânlara yönelik çalışmalar yerine resmin tamamını içeren çalışmalara imza atmamız gerekir. Sektörde açılım yapmak için coğrafi özelliklerinin yanı sıra ihtiyaç duyulan iş gücü gibi tüm malzemelere sahibiz. Yapmamız gereken sadece bu malzemeleri değerlendirmek..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.