1. HABERLER

  2. TÜRKİYE HABERLERİ

  3. Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı
Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Butoh dansının en önemli temsilcilerinden Tetsuro Fukuhara, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi'nde bir hafta boyunca...

A+A-

Butoh dansının en önemli temsilcilerinden Tetsuro Fukuhara, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi'nde bir hafta boyunca çocukları Uzay Dansı ve "Uzay Tüpü (Space Tüp)" atölyeleri ile buluşturdu.

Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evini ziyaret eden öğrenciler, Tetsuro Fukuhara" nın kendi geliştirdiği teknik ve özel düzenek olan uzay tüpünün içine girdiler ve yerçekimsiz ortamı deneyimlediler. Uzay Tüpü Atölyelerinde çocuklar dengelerini sağlamaya çalıştılar ve bedenlerini keşfettiler. Birçok ülkede Japon Uzay Enstitüsü'nün desteğiyle gerçekleşen performans ve uzay tüpü atölye çalışmaları Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evinde 800'den fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Uzay Tüpü Atölyelerinin ardından 30-31 Mayıs tarihlerinde Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi'nde Tetsuro Fukuhara, Filiz Orhon Sızanlı, Ufuk Aslan, Burcu Büşra Sezgin, Cem Arslan, Ömer Bayram, İnanç Karakaş, Ilgın Arslantürk, Ozan Altuntaş, Nazlı İnan'dan oluşan bir ekip "Uzay Dansı" performans gösterisini gerçekleştirdi.

Japon kültürünün temelleri ile başlayan Uzay Dansı daha sonra uzay tüpünün kullanımı ile devam etti. Tetsuro Fukuhara'nın beden ve hareket üzerine araştırmalar yaparak oluşturduğu, bedenin farklı formlarını ortaya çıkaran dans Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi ziyaretçileri tarafından ilgi gördü. Tetsuro Fukuhara'nın gelecekteki insan bedeninin hareket alanının inşasına katkıda bulunmak amacıyla sanat ve bilimi bir araya getirdiği gösteriyi yaklaşık 500 ziyaretçi ilgi ile izledi. Ayrıca gösterinin Uzay tüpü içerisinde gerçekleşen bölümün de düzenek üzerine yansıyan ışıklar, gölgeler fotoğraf sanatçıları içinde değişik bir deneyim oldu.

Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Çocuklarla Uzay Yürüyüşü Ve Uzay Dansı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.