1. YAZARLAR

  2. Halil Sadrazam

  3. Çok bildiğini sanıyor!
Halil Sadrazam

Halil Sadrazam

Afrika Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Çok bildiğini sanıyor!

A+A-

Bugün sandık başındayız. Mecliste kendi düşüncelerini açıkça ortaya koymaktan korkarak parti disiplini adı altında parmak kaldıran vekillerin oybirliği ile aldığı kararı bugün oylayacağız.

Bu oylama sadece birkaç Anayasa maddesinin değil, Anayasanın tamamının kabulü veya reddidir. Hatta bunun da ötesinde bugün yapılacak oylama mecliste hükümetlerin güvenoyu alması gibi mecliste parmak kaldıran milletvekillerinin tamamının halktan güvenoyu alması veya reddedilmesidir.

Defalarca açıkladığım duygu ve düşüncelerimi bugün seçim yasağı nedeniyle tekrarlama fırsatım yoktur. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. Sandıklar açılarak referandum sonuçları açıklanırken meclisteki Sayın Vekillerimiz de koltuklarını boşaltma hazırlıklarına başlayabilirler. Bu düşüncelerle herkesi sandık başına davet ederken vereceğiniz kararın HAYIR’lı olmasını dilerim.

***

Doğu Akdeniz’de, Ortadoğu’nun düğüm noktasında yer alan ülkemiz, yine sıcak çatışmaların ortasındadır. Ortadoğu bölgesindeki hidrokarbon yataklarına sahip olmak ve bölge üzerinde daha fazla söz sahibi olmak için çaba harcayanlar bölgeyi bir kan gölüne dönüştürmüştür.

Bir ateş çemberi haline dönen, içinde yaşayan masum insanları vahşice ezerek yok eden çatışmalar her gün daha fazla yayılmaktadır. İnsan kılıklı canilere destek ve ellerine silah veren güçler bölgedeki katliamların sorumlusudurlar.

Ne yazık ki bu canileri silahlandıran ve eğiten güçler arasında Türkiye’nin adı ön sıralarda geçmektedir. TERÖR’ün her zaman büyük bir tehlike olduğu ve sonuçta kendini besleyip büyütenlere de zarar vereceği bir gerçeklik olarak ortada olduğu halde Türkiye’nin böyle bir TERÖR örgütünü desteklemesi anlaşılmazdır. Komşularıyla SIFIR SORUN diyerek yola çıkan RTE hükümeti ve onun Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu bu konuda sürekli olarak yanlış yapmaktadır.

Sırası gelmişken Sayın Davutoğlu hakkında kısa bir anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum:

Aralık 2003 seçimlerinden hemen sonra, hükümet kurma çalışmaları sırasında, mecliste yer alan partilerden ikişer kişi Ankara’ya çağrılmıştı. Ankara’da, Başbakanlık konutunda parti temsilcileri ayrı ayrı Sayın Erdoğan’ın yanına girerken diğerleri de salonda sırasını bekliyordu.

Bu sırada salona giren kısa boylu, gözlüklü bir şahsa karşı orada bulunanların çok büyük bir saygı göstermesi dikkati çekmişti. Karşılıklı iltifatlardan sonra bu kısa boylu şahıs Kıbrıs’ta havalar nasıl diye sormuştu. Bugün çok soğuk olduğu hatta sabahleyin Beşparmaklara biraz kar yağdığı kendisine söylenmişti.

Bunun üzerine kısa boylu şahıs; “Evet biliyorum. Kıbrıs’ın kuzey tarafı soğuk güneyi sıcak olur, bize kar yağar fakat Rum bölgesine yağmaz” demişti. Ona güneyde Trodos dağlarının bulunduğu ve oraya her zaman kışın kar yağdığı izah edilmeye çalışılmıştı. Fakat o kısa boylu şahıs buna inanmamış olacak ki “Rumlar şimdi kar görmek için kuzeye gelebilirler” diye Kıbrıs’ın kuzeyinin daha soğuk olduğu iddiasını sürdürmüştü.

O kısa boylu şahıs şimdi RTE hükümetinin Dışişleri Bakanıdır!  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.