1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çolak: “Kıbrıs Türkü AB hazırlığını sürdürüyor”
Çolak: “Kıbrıs Türkü AB hazırlığını sürdürüyor”

Çolak: “Kıbrıs Türkü AB hazırlığını sürdürüyor”

Çolak, izolasyon ve tüm kısıtlı imkanlara rağmen Kıbrıs Türkü’nün Avrupa Birliği’ne hazırlığını sürdürdüğünü söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, izolasyon ve tüm kısıtlı imkanlara rağmen Kıbrıs Türkü’nün Avrupa Birliği’ne hazırlığını sürdürdüğünü söyledi.

Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Çolak, İstanbul’da Uluslararası İşbirliği Platformu’nun organize ettiği, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ‘Daha Az Yoksulluk Daha Fazla Refah’” adı altındaki 6’ncı Boğaziçi Zirvesi’nde bir konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, zirvede yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin uluslararası toplumun bir parçası olmadığına dikkat çekerek, bundan dolayı ekonomik ve sosyal zorluklar yaşadıklarını ifade etti.

Böyle bir ortamda Kıbrıs Türklerinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasının mümkün olmadığına işaret eden Bakan Çolak, Kıbrıs’ta devam eden müzakere süreciyle ilgili bilgiler de verdi.

“Şu anda yoğunlaştırılmış müzakere sürecinin içindeyiz. Temkinli iyimserlik içindeyiz. Liderler ve ekipleri Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde iki bölgeli, iki toplumlu federal bir Kıbrıs için çaba sarfediyorlar” diyen Çolak, izolasyonlara atıfta bulunurken, kısıtlı kaynak ve kısıtlı motivasyonla Kıbrıs Türkünün elinden geleni yapmaya çalıştığını vurguladı.

Çolak “Bütün olumsuzluklara rağmen, ülkede açlık, aşırı fakirlik yok. Mükemmel olmasa da bir devletimiz, eğitim ve sağlık sistemimiz  var. Avrupa Birliği için gerekli çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.

Çolak, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Brüksel Temsilciliğinin 10’uncu yılı çerçevesinde düzenlenecek resepsiyona katılmak üzere İstanbul’dan Brüksel’e geçecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.