1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çözüm sürecinde ve sonrasında Kıbrıs Türk ekonomisi konuşuldu
Çözüm sürecinde ve sonrasında Kıbrıs Türk ekonomisi konuşuldu

Çözüm sürecinde ve sonrasında Kıbrıs Türk ekonomisi konuşuldu

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) bünyesinde oluşturulan “Çözüm Sürecinde ve Sonrasında Kıbrıs Türk Ekonomisi Komitesi” diğer ekonomik örgütlerin de katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO)  bünyesinde oluşturulan “Çözüm Sürecinde ve Sonrasında Kıbrıs Türk Ekonomisi Komitesi” diğer ekonomik örgütlerin de katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

KTTO’dan yapılan açıklamaya göre, toplantı dün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda yer aldı.

“Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarını yakından takip etmek; çözüm sürecinde ilgili diğer aktörlerle gerekli işbirliği yaparak katkı koymak; Kıbrıs Türk halkının sürecin ilerleyişi ve çözümün yararları konusunda doğru bilgilendirmesi için çalışma yapmak ve Kıbrıs Türk halkı ile ekonomisinin Avrupa Birliği ile bütünleşmeye hazırlanmasına yardımcı olmak” amacıyla kurulan komite tarafından organize edilen toplantı KTTO Başkanı Fikri Toros’un açılış konuşmasıyla başladı.

Ardından Komite Başkanı Özalp Nailer ve Proje Müdürü Ömer Gökçekuş’un sunumları yer aldı.

TOROS

Toros konuşmasında çözüm sonrasında Kıbrıslı Türklerin ekonomik faaliyetlerinin güçlendirilmesi, kurumsallaştırılması ve rekabet gücünün artırılarak rekabet edebilir seviyelere yükseltilmesinin, sürdürülebilir bir anlaşma için elzem olduğunu ve bu çerçevede Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını belirtti.

NAİLER

“Çözüm Sürecinde ve Sonrasında Kıbrıs Türk Ekonomisi Komitesi” Başkanı ve KTTO Meclis Üyesi Özalp Nailer de konuşmasında; KTTO olarak tüm sektörlere hassasiyet gösterdiklerini ve komite içerisinde sektörler bazında gruplar oluşturarak sektörel bazda durum analizi çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Nailer, uluslararası uzmanların da katılımıyla yapılacak olan konsolidasyon çalıştayı sonrasında tamamlanacak olan raporun iş dünyasına ışık tutacağını dile getirdi. Görüşme sürecini yürüten heyetle sistematik olarak bir mekanizma kurulmasının elzem olduğunu ifade eden Nailer, sözkonusu mekanizmanın bir an önce oluşturulup komite ile işbirliği içerisinde çalışmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

GÖKÇEKUŞ

Proje Müdürü  Ömer Gökçekuş da projenin metodolojisi hakkında detayları aktardı.

Yöntem olarak sürecin üç aşamadan oluştuğunu ifade eden Gökçekuş, literatür taraması ve mevcut durum analizi, sektörel odak grup toplantıları ve son olarak da konsolidasyon çalıştayı yapılacağını belirtti.

Bilgilendirme toplantısı, çeşitli ekonomik örgüt temsilcilerinin soruları ve katkılarıyla sona erdi.

1438178428.jpg

1438178427.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.