1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri: “İzinsiz ve kaçak yapılanma kabul etmeyeceğiz”
CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri: “İzinsiz ve kaçak yapılanma kabul  etmeyeceğiz”

CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri: “İzinsiz ve kaçak yapılanma kabul etmeyeceğiz”

CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri, Girne’nin merkezinde ve belediyeye, yani halka ait bir arazi içerisinde yapılan izinsiz ve kaçak yapılanmanın kendilerinin kabul edeceği veya göz yumacağı bir durum olmadığını belirtti.

A+A-

CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri, Girne İmar Planı’nın görüşülmekte olduğu ve Girne’deki çevre tahribatının asgariye indirilmesi düşünülen bu dönemde Girne’nin merkezinde ve belediyeye, yani halka ait bir arazi içerisinde yapılan izinsiz ve kaçak yapılanmanın kendilerinin kabul edeceği veya göz yumacağı bir durum olmadığını belirtti.

Girne’nin daha güzel ve yeşiliyle barışık bir kent olması için göreve gelen kişiler olarak,  kanun tanımaz ve ihmalkar uygulamalara prim vermeyeceklerinin bilinmesini isteyen  CTP Girne Belediye Meclis Üyeleri,  yaşanan gelişmeler ile ilgili Belediye Meclisinin derhal toplanmasını ve belediye idaresinin derhal yetki ve görevlerini yerine getirmesini talep etti.

CTP Girne Belediye Meclis üyeleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, 7 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen Girne Belediye Meclisi toplantısında, Aşağı Girne'de Kaşgar diye anılan bölgede, inşaatı Abrar Khawaja Properties Ltd tarafından sürdürülen otel inşaatı ile ilgili olarak Şehircilik Dairesi, Başsavcılık, İçişleri Bakanlığı ve Çevre Dairesi'nin görüş ve onayı şartı ile söz konusu inşaatın kuzey, doğu ve batısında bulunan belediyeye ait arazinin kullanım ve/veya kiralama talebinin görüşüldüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, “İlgili toplantıda, söz konusu belediye çalışanlarından ve şirket yetkililerinden oluşan bir komisyonun hazırlayacağı ön protokolün imzalanması konusunda Nidai Güngürdü’nün yetkili kılınmasına karar verilmiştir. Söz konusu bölgede inşaat çalışmalarının yapılmakta olduğu ve ilgili inşaatlar için gerekli olan izin prosedürlerinin gerçekleşmediği basın yolu ile bilgimize gelmiştir” denildi.

Bu gelişmeler ile ilgili belediye idaresinin herhangi bir fiili veya yasal müdahale yapmadığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“Bu durum gerek 7 Aralık tarihinde verilen belediye meclisi kararının gerekse Güngördü tarafından imzalanan ön protokolün hilafında olduğu açık ve sarihtir. Yine 7 Aralık 2016 tarihli kararda, esas protokolün hazırlanıp belediye meclisinin bilgi ve onayına getirilmesi gerekirken bunun yapılamamış olması ve buna rağmen söz konusu inşaatın tamamlanmak üzere oluşu gerek hukuka gerekse demokratik belediyecilik anlayışına ters bir durum teşkil etmektedir”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.