1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. CTP: "Suyun fiyatı belli olmadan belediyelerin karar üretmesi mümkün değil"
CTP: "Suyun fiyatı belli olmadan belediyelerin karar üretmesi mümkün değil"

CTP: "Suyun fiyatı belli olmadan belediyelerin karar üretmesi mümkün değil"

CTP, Türkiye’den temin edilecek suyun kullanıma sunulacak olmasının sevindirici olduğunu ancak geçmişte ortaya koydukları hassasiyetlerin önümüzdeki dönemde de takipçisi olacaklarını açıkladı.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Türkiye’den temin edilecek suyun kullanıma sunulacak olmasının sevindirici olduğunu ancak geçmişte ortaya koydukları hassasiyetlerin  önümüzdeki dönemde de takipçisi olacaklarını açıkladı.

CTP’den yapılan açıklamada, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın “Belediye meclislerinden olumlu karar çıkması halinde, Lefkoşa, Gönyeli, Lapta ve Gazimağusa’ya, 15 Mayıs’ta su verilmeye başlanacak” açıklaması değerlendirildi.

Belediye meclislerinin “olumlu kararından” kastın, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma”nın, “Geçiş Hükümleri”ne ilişkin 22’nci maddesi gereğince, ilgili belediyelerin, temin edilen suyun, “Anlaşma’nın dokuzuncu maddesi uyarınca yap-işlet-devret ihalesi yapılıp işletme hakkı devredilinceye kadar” DSİ tarafından KKTC Su İşleri Dairesi ile işbirliği içerisinde kendi depolarına iletilmesine ilişkin olumlu kararlar olduğu belirtildi.

Açıklama, “Bilinmelidir ki bu aşamada Anlaşma’nın 22’nci maddesine göre belediye meclislerinin olumlu bir karar üretebilmesi için yine aynı maddeye göre iki devlet arasında yapılacak bir protokolle geçiş dönemi su fiyatının belirlenmiş olması gerekir” denildi.

Fiyat belirlenmeden önce belediye meclislerinin sözü edilen “olumlu kararı” üretmesinin mümkün olmadığına işaret edilen açıklama, şöyle devam etti:

“Henüz anlaşmanın 12’nci maddesi çerçevesindeki projenin ve şartnamenin ortada olmadığı bu aşamada belediye meclislerinin belediyeye ait su altyapısı ile dağıtım ve tahsilat yetkisini ihaleyi alacak şirkete devretmeleri, hem anlaşmadan hareketle söz konusu değildir, hem de hukuken mümkün değildir. Bunun anlaşmadan hareketle söz konusu olmamasının nedeni, ‘Geçiş Hükümleri’ne ilişkin 22’nci maddenin böyle bir durumu öngörmemiş olması; hukuken mümkün olmamasının sebebi ise, henüz projenin ve şartnamenin ortada olmadığı bir aşamada, suyun bedeli dahi belli değilken, belediye meclisinin böyle bir karar almaya yetkili olmamasıdır”

Açıklamada, “CTP, bu konuda,  geçmişte ortaya koyduğu  hassasiyetlerinin  önümüzdeki dönemde de takipçisi olacak, tüm süreci yakından takip edecektir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.