1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Cumhurbaşkanı, Denetimli Serbestlik Yasası'nı onaylamadı
Cumhurbaşkanı, Denetimli Serbestlik Yasası'nı onaylamadı

Cumhurbaşkanı, Denetimli Serbestlik Yasası'nı onaylamadı

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Uyuşturucu Madde Bağımlıları Ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası”nı Meclis’e gönderdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Genel Kurulu’nun onayına sunduğu “Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası”nı, önemli ve gerekli gördüğünü vurgulayarak, “daha iyi bir hale getirilmesi” için yeniden görüşülmek üzere, 6 farklı örgüt, sendika ve siyasi partinin yazılı görüşleriyle birlikte, Cumhuriyet Meclisi’ne gönderdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, onayına sunulan yasa çalışmasının, toplumun beklediği olumlu sonuçları vermesi için “eksiksiz ve işlevsel” olmasının da büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, yürürlükteki yasalarla yeni hazırlanan çalışmanın teknik ve terminolojik uyumsuzluğunun da altını çizerek, yasanın sağlıklı uygulanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, 6 değerlendirme raporuyla birlikte söz konusu yasa çalışmasının, daha iyi ve işlevsel olması amacıyla, Cumhurbaşkanlığı hukukçularının çalışmanın teknik ve hukuki yönlerine ilişkin 6 sayfalık ayrıntılı raporunu da Cumhuriyet Meclisi’ne gönderdi.

“EN GEÇ 1 AY SÜRE”

Meclis’in, daha iyi hale getirilmek üzere gönderilen yasayı, en geç 1 ay içinde görüşmesi ve yeniden Cumhurbaşkanı’nın onayına sunması gerekiyor.

Meclis İç Tüzüğü’nün 91’inci maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulu’nun herhangi bir nedenle çekilmesi halinde bile, yeni Bakanlar Kurulu güvenoyu alana kadar, Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere iade edilen yasa çalışmalarının komite ve genel kurulda görüşülmesi ertelenemiyor.

“TOPLUMSAL YARAYA NEŞTER”

Cumhurbaşkanı, uyuşturucunun gittikçe ağırlaşan bir toplumsal sorun olduğunu ve bu kanayan yaraya neşter vurmak amacıyla hazırlanan yasa çalışmasının aciliyetine gösterdiği önemi de ifade etti.

İç Tüzük, yasanın iyileştirilmesi için Meclis’e en fazla 1 ay süre tanıyor.

Toplumu yakından ilgilendiren konularda, mümkün olan en geniş katılımın sağlanarak görüşlerinden yararlanılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Akıncı, “Söz konusu olan yasanın toptan reddi değil, daha iyi hale getirilmesidir” dedi.

“MECLİS ÇALIŞMALARINA KATKI”

Cumhurbaşkanı Akıncı “Önemli ve gerekli gördüğüm ‘Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası’nı, daha iyi bir hale getirilmesine katkı sağlamak amacıyla, yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade ettiğimi bildirir, çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.

Cumhurbaşkanı, yasanın yeniden değerlendirilmesi aşamasında yararlanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığına yazılı olarak ulaştırılan KKTC Hukuk Dairesi, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası ve Halkın Partisi’nin görüşlerini de Meclis’e gönderdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’in onaylayıp yürürlüğe koyması için gönderdiği yeni yasa çalışması ile halen yürürlükte olan 4/1972 sayılı “Uyuşturucu Maddeler ile İlgili Yasaları Tadil Eden ve Düzenleyen Yasa” arasında kavram ve terminoloji birliğinin sağlanmasının önemine de dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.