1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Cumhurbaşkanı, UBP-DP hükümetinden beklentilerini açıkladı
Cumhurbaşkanı, UBP-DP hükümetinden beklentilerini açıkladı

Cumhurbaşkanı, UBP-DP hükümetinden beklentilerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, onayladığı UBP-DP Koalisyon Hükümeti ile; hem Kıbrıs müzakere sürecinde hem de iç konularda uyum içerisinde, Kıbrıs Türk halkı yararına çalışacaklarına inanç belirtti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, onayladığı UBP-DP Koalisyon Hükümeti ile; hem Kıbrıs müzakere sürecinde hem de iç konularda uyum içerisinde, Kıbrıs Türk halkı yararına çalışacaklarına inanç belirtti.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Cumhurbaşkanı ile tam bir uyum içerisinde çalışacaklarını ve Kıbrıs Türk halkına hizmet edeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bakanlar Kurulu listesinin onay yazısını Özgürgün'e sunmasının ardından yaptığı açıklamada, yeni hükümete başarılar diledi, işbirliği içerisinde çalışacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığında yer alan görüşme,  1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmede Kıbrıs müzakereleri, yeni hükümet oluşumu ve yapılacak çalışmalar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir hafta önce Özgürgün'e hükümeti kurma görevini verdiğini anımsatarak, bu sürede Özgürgün’ün gerekli çalışmaları yaptığını ve bugün kendisine sunduğunu söyledi.

Görüşmede de gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını ve listeyi onayladığını ifade eden Akıncı, yeni hükümetin hayırlı olmasını temenni etti, başarılı çalışmalar diledi.

"HÜKÜMET ÇOK RAHAT SAYIDA DEĞİL, İÇ UYUM ÖNEMLİ"

Önlerindeki dönemin Kıbrıs Müzakere süreci ve iç konular bakımından önemli bir dönem olacağını vurgulayan Akıncı, hükümetin çok rahat bir çoğunluğu olmadığına işaret etti ve iç uyumun büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Asıl olanın; topluma en yararlı hizmeti sunmak olduğunu vurgulayan Akıncı, yapılacak işlerin niteliğinin büyük önem taşıdığını, Cumhurbaşkanı olarak kendisinin de halkın genel beklentilerini seslendireceğini kaydetti.

HÜKÜMETTEN BEKLENTİLER

Bunların da; halkın sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesi, kamu yararının üstün tutulması ve halkın çıkarlarının her zaman ön planda tutulması olduğunu vurgulayan Akıncı, hükümetten çok çok zorunlu ve gerekli olmadıkça yeni müşavirler yaratmaması, elindeki mevcut tecrübeli kişileri kullanması, 3'lü atamaların reforma tabi tutulmasını istedi.

Akıncı, müzakere sürecinde uyumlu çalışmanın önemine de işaret ederek, halkın beklentisinin de bu olduğunu, hükümet ve meclis ile birlikte çalışmalarının başarıya ulaşmasının ortak hedef olması için hep birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı.

İşbirliği yaparak güzele ulaşacaklarını belirten Akıncı, yeni kabineye başarılar diledi, işbirliği içinde olacaklarını kaydetti.

Halkın yararına elbirliğiyle hizmet etmek ve alın teri dökmenin görevleri olduğunu vurgulayan Akıncı, onayladığı Bakanlar Kurulu listesini Özgürgün’e sundu.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Başbakan Hüseyin Özgürgün de, görevi aldığı günden çalıştığını ve DP ile Bağımsız Milletvekillerinin de desteğiyle oluşturduğu kabineyi bugün Cumhurbaşkanına sunduğunu anlattı.

Listenin de onaylanıp hükümetin atandığını ifade eden Özgürgün, "Devlet yönetiminde mutlaka uyum içinde çalışacağız, devlet zirvesinde büyük bir uyum sağlayacağız ve halk yararına çalışacağı" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile geçmişte uzun yıllar Mecliste beraber görev yaptığını belirten Özgürgün, Cumhurbaşkanı ile uyum içinde çalışan bir hükümet olacaklarını vurguladı.

Özgürgün, Cumhurbaşkanının Kıbrıs müzakere sürecinde de hükümetin tam desteğini alacağını belirterek, hükümetin ülkeye ve halka hayırlı olmasını temenni etti, yeni hükümeti onaylayan Akıncı'ya saygılarını sundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.