1. YAZARLAR

  2. Cem Kar

  3. Cumhurbaşkanlığı aday açıklama formülleri
Cem Kar

Cem Kar

Havadis
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanlığı aday açıklama formülleri

A+A-

Cumhurbaşkanlığı’na kimin aday olup olmayacağı ile ilgili iddiada bulunmak son günlerin popüler davranış biçimi oldu…

Kim aday olacak veya kim olmayacak?

Medyaya bakarsak en büyük derdimiz bu!

Neyse madem öyle sorumlu bir köşe yazarı olarak, siz değerli okuyucularımın, yaratılan veya ‘yarattırılan’ bu popüler gündem maddesinden kopmasını istemem. Bu nedenle eş dost ortamında bu popüler gündem maddesinden kopmamanız için aşağıda yer alan formülleri vereceğim. Bu verdiğim formül ve ona uygun cümle kalıplarına uygun hareket etmeniz gündemden kopmamanız için yeterli olacaktır. Ancak bu formülleri uygulamanız durumunda nasıl bir algı oluşacağına dair dikkatinizi çekmeye yönelik yazdığım ‘dikkat’ bölümlerini özellikle okumanızı tavsiye ederim.

Formül 1

Söze “Bence” ile başlamalı ve aday olacağını düşündüğünüz kişinin ismini söyleyerek nedenlerinizi sıralamalısınız. Örneğin; “Bence … aday olmalı! Çünkü Kıbrıs sorununu çıkarlarımıza uygun bir şekilde yalnızca o çözer”

Dikkat! Bu yorum sizi o kişinin taraftarı gibi gösterebilir ve hatta yaptığınız yorumu aday olacak kişinin size söylettiği havası yaratabilir.

Formül 2

Giriş cümlesi olarak söze “Bana göre” diyerek başlamalı ve aday olmasını istediğiniz kişinin ismini söyleyerek cümlenizi tamamlamalısınız. Yorumunuzun gelişme bölümünde ise diğer aday olma olasılığı olan kişilerin eksikliklerini irdelemelisiniz. Sonuç bölümünde ise adayınızın aldığı destekleri sıralamasınız. Örneğin; “Bana göre … aday olmalı! Çünkü … adayın Kıbrıs sorunu hakkında pek bir bilgisi yok. Ayrıca …’ya … ve … partisi/örgütleri destek veriyor. Dolayısıyla seçime girerse mutlaka kazanır”

Dikkat! Bu yorumu aday olan kişinin isteğiyle kamuoyu yaratmak için yaptığınız düşünülebilir. 

Formül 3

Bu formüle göre giriş cümlenizin sonu “olacak” ile bitmeli. Cümleye “ … aday olacak” diyerek başlamalısınız. Cümlenizin devamında konu hakkında nasıl bilgi sahibi olduğunuza dair bilgiler vermelisiniz. (Belirtmeliyim ki, bu formül yukarıda yer alan diğer formüllere göre daha havalıdır. Zira cümle yapısı olarak sizi adaya çok yakın hissettirir.) Örneğin;  “Kardeş biliyorum, … aday olacak. Geçen gün kendisiyle birlikteydim. Neden aday olacağını anlattı. Bana göre çok haklı nedenleri var ve bu işi en iyi o yapar. Ayrıca … partilerinden arkadaşlarla konuştum destek alacakmış”

Dikkat! Bu yorum, direk olarak o adayın taraftarı olduğunuzu ve söz konusu adayın sizinle birlikte seçim çalışmalarına başladığını gösterir.

* * *

Medyaya ayak uydurmak için hangi formülü uygulayacağınız size kalmış.

Fakat burada asıl soru gerçek gündem maddemiz kimin aday olacağı mı?

Siz şu günlerde kamuoyu yoklaması için yapılan spekülasyonlara bakmayın.

Gerçek gündem maddemiz geçimdir ve halkın refah seviyesini yükseltme sözüyle gelen hükümetin neler yaptığı ve yapmadığıdır.

Buda bir başka yazının konusudur.

Uzun bir aranın ardından yeniden merhaba…    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.