1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı. Genel Kurul toplantısı saat 10.30’da başladı.

A+A-

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan Genel Kurul’un gündeminde, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı; 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 Mali Yılları Kesin Hesap Yasa Tasarıları ve Kesin Hesaplara İlişkin Sayıştay Genel Uyumluluk Bildirimleri ile Yenilenebilir Enerji (Değişiklik) Yasa Tasarısı bulunuyor.

Genel Kurul toplantısında ilk önce onaya ve bilgiye sunuş işlemleri yapıldı. 

Daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanının, Cumhuriyet Meclisi heyetinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yapılan ziyaretine ilişkin kararı okutulup bilgiye sunuldu.

SİBEL SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber, temasları konusunda açıklamada bulunarak, Türkiye’deki görüşmelerin ana temasının meclisler arasındaki işbirliği, dayanışma, hizmetçi eğitim, komite çalışmalarıyla ilgili olduğunu söyledi.

Yararlı bir görüşme yaptıklarını ve memnun ayrıldıklarını vurgulayan Siber,“Parlamentolararası işbirliği ve dostluk, her iki tarafta da olumlu yansır” diyerek, yüzyüze iletişimin en iyi iletişim yolu olduğunu belirtti.

Her iki parlamentoda kurulan dostluk gruplarının ortak çalışma yapmasını hedeflediklerini dile getiren Siber, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu görüştüklerini anımsattı.

Türkiye’nin iki kesimli, iki toplumlu federal bir çözümü desteklediğini de söyleyen Siber, görüşmelerde nüfus konusunun da gündeme geldiğini kaydetti.“Nüfus politikamızla ilgili konuşmalar oldu” diyen Siber, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup burada kalan, hak kazanıp da vatandaş olamayanlarla ilgili konunun da gündeme geldiğini söyledi.

Konuşmasında mevcut Vatandaşlık Yasası’na işaret eden Sibel Siber, ‘5 yılda vatandaşlık içinmüracaat edebilir’ maddesi konusunda bir değerlendirme yaptı.Yasaların çağdaşlaştırılmasının ve netleştirilmesininspekülasyonlara fırsat vermeyeceğini vurgulayan Siber, vatandaşlık konusundaki yasanın hukuk komitesinde olduğunu kaydetti.

Türkiye’deki görüşmelerin basın aracılığıyla aşağıya çekildiğini dile getiren Siber, bunu eleştirerek, “Türkiye’de itibar gördük, karşılıklı konuştuk, görüşmelerimiz devlet ve nezaket kuralları çerçevesinde oldu. Memnun ayrıldık” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.