Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Cypruvex - 5

A+A-

Araştırdık, karıştırdık, hesapladık, ölçtük, tarttık içinden çıkamadık!

Cypruvex batabilir dedik!

Cypruvex genel müdürü bize kızdı! Gücendi!

Dosyalarını topladı gazeteye geldi. Yaklaşık 3 saatte onlarca belge okudu, klasör karıştırdı.

Kendisinin uzmanlık alanını anlattı. Yurt sevgisinden bahsetti. Cypruvex’e ve adaya olan özleminden, aşkından bahsetti.

Cypruvex ile arasındaki duygusal bağdan ve vicdani sorumluluktan bahsetti.

Kendi yüksek ğreniminde babasının ve ailesinin eğitimine katkılarında adanın, tarımın önemini anlattı. Cypruvex için yurda geri dönüşünü, adada Türklere ait toprakların giderek azalmasından kaynaklanan duygularından ve sorumluluk hissinden bahsetti.

Anlattı anlattı…

***

İşin gerçeği duygusal hassasiyeti etkileyiciydi!

Donanımı ve eğitimi, yurt dışında ve Türkiye’deki kariyer başarıları da bir o kadar etkileyici.

Ancak görünen o ki, bütün bu pozitif yönleri Cypruvex’e yansıyamadı. Ya da bu işten kâr çıkaran Cypruvex olamadı; Güzelyurt olamadı.

Cypruvex içerisinde kurulan bize göre partizan çiftlik, kendisine göre siyasi arpalık birçok şeye engel oldu…

Kendisine sorduk: Siyaset sizin zamanınızda işe karıştı mı? diye. Karışmamış...

***

Çok belge taşıdı Cypruvex Genel Müdürü bizim için…

Çok güveniyor işletme anlayışına ve pazarlama ilişkilerine.

Yine de zarar ediyor işte…

Anlattığı başarılı kariyer öykülerinde zarar yok! Fakat Cypruvex’te ciddi bir zarar görülüyor. Sizlerle Cypruvex’in 2009 öncesinde 1 buçuk milyon artı ile sezonu kapattığını paylaşmıştım. Maalesef yanlış bir bilgi imiş. Bu miktar 4 milyon 200 bin imiş. 2009 sonrasında, özellikle mevcut yönetimde demirbaş anlamında şirkete ciddi katkılar yapıldığı anlatılıyor. Bunların da kâr hanesinde bulunduğundan bahsediyor.

Elbette böyle, fakat her yıl değer kaybederek geleceğe taşınan bir kâr, demirbaştan sağlananlar.

Öte yandan içeride bulunan işlenmiş mal ve üsarenin de mevcut karlar arasında sayıldığını hesaba katarak onu da şirketin eksi hanesindeki kayıpların toplamından düşüyor normal olarak…

***

Biz topluyoruz, çıkarıyoruz, çarpıyor, bölüyoruz olmuyor.

Bakıyoruz ki bölgede bir define gibi çalışacak olan narenciye piyasasından çıkarılabilecek artı değer gerektiği gibi kullanılmıyor.

Sıkılan meyvenin kabuğu Cypruvex’e gelir getirebilecek önemli bir ticari mal olabilecekken zaman zaman hediye bile verildiği olabiliyor. Bir zamanlar tuğla fabrikalarında önemli bir yakacak olarak kullanılacağı ispatlanmış. Kabuk bile meyvenin suyu haricinde güzel bir değer ile satılmış. Ancak şimdilerde bu malzeme ciddi kaynak israfları ile dereye dökülerek oradan temizleniyor. Bu malı almaya hazır müşteriler olmasına karşın, nedense satılmıyor veya satışı için ihaleler olması gerektiği şekilde düzenlenemiyor.

Ne yazık ki, atılacak dahi olsa bu malın değerlendirilmesi ve belki de bir çevre felaketine yol açmasına seyirci kalınabiliyor.

***

Cypruvex dışında şirketler de var Güzelyurt’ta portakal işleyen, ihraç eden… Onların zararlarının ne olduğunu, karlarının ne olduğunu hesaplamaya kalksak belki de tablo başka yönleri ile de karşımıza çıkacak.

Üstelik Cypruvex haricindeki şirketler, belki de Cypruvex’ten daha fazla tonaj narenciye işliyorlar. Tahminlere ve gözlemlenenlere göre zarar ve kâr marjı farklı… Skala Cypruvex’ten yana değil.

***

Şimdi oluşan sorularımız:

Siyasi arpalık nedeni ile mi zarar bu denli büyük?

Aynı bölgeden aynı malı işleyerek ihraç eden veya yurt içindeki kullanım için işleyen fabrikaların ticari manevralarındaki anlamlı farkın gerçek nedenleri Cypruvex tarafından nasıl değerlendirilebilir?

Siyasi anlayış Cypruvex’in kâr zarar oranlarını değiştirmeye muktedir midir?

Cypruvex’te şu sıralarda devam etmekte olan mali teftişin sonuçları Cypruvex açısından nasıl değerlendirilebilecek?

Teftiş sonucunda çıkacak tablo, mevcut genel müdürün ve yönetim kurulunun görevde kalması halinde bile değiştirilebilir mi?

Cypruvex Güzelyurt ve Kuzey Kıbrıs için bir değer olmaya devam edecek mi, yoksa “siyasi arpalık” olarak anılmaya devam mı edecek?

Cypruvex genel müdürünün duygusal ve iyi niyetli çabaları ile geçmiş tecrübesi Cypruvex’i bulunduğu noktadan ileriye taşıyamamasının analizi yapılırken Maliye ve Tarım Bakanlıkları nasıl bir tavır sergileyecekler?

İzleyip göreceğiz!

(SON / THE END)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.