1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Danimarka'da hükümet kuruldu
Danimarka'da hükümet kuruldu

Danimarka'da hükümet kuruldu

Danimarka'da Kraliçe ikinci Margrethe'in hükümeti kurma görevi verdiği Liberal Venstre partisi lideri Lars Lökke Rasmussen, azınlık hükümetini açıkladı.

A+A-

Diğer sağ partiler Danimarka Halk Partisi, Liberal ittifak ve Muhafazakar Halk Partisi'nin desteğini alan Rasmussen, bugün 17 bakanlıktan oluşan tek partili azınlık hükümetini Kraliçe ikinci Margrethe'e sundu.

Rasmussen, yaptığı açıklamada, Danimarka'yı mülteciler için 'daha az cazip kılacak' kanunlar üzerinde çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Danimarka'da 18 Haziran günü düzenlenen milletvekili seçiminde mevcut Başbakan Helle Thorning Schmidt'in partisi Sosyal Demokratlar birinci çıkmasına rağmen blok halinde çoğunluğu yakalayamadıkları için Kraliçe ikinci Margrethe, hükümeti kurma görevini Liberal Venstre partisi lideri Lars Lökke Rasmussen'e vermişti. Rasmussen, ilk etapta dört sağ blok partisinin de içinde bulunduğu bir çoğunluk hükümeti kurmak istemiş ancak görüşmelerden anlaşma çıkmamıştı.

Lars Lökke Rasmussen'in tek partili azınlık hükümetinde seçimden 19.5 oy oranıyla üçüncü çıkan Venstre partisinin 34 milletvekilin 17'si bakan olurken kabine şu isimlerden oluşuyor:

“Başbakan: Lars Lökke Rasmussen, Dışişleri Bakanı: Kristian Jensen, Adalet Bakanı: Sören Pind, Çalışma Bakanı: Jörn Neergaard Larsen, Çevre ve Gıda Bakanı: Eva Kjaer Hansen, Çocuk, Eğitim ve Eşitlik Bakanı: Ellen Trane Nörby, Enerji, Tedarik ve İklim Bakanı: Lars Christian Lilleholt, Kültür ve Kilise Bakanı: Bertel Haarder, Maliye Bakanı: Claus Hjort Frederiksen, Sağlık ve Yaşlılar Bakanı: Sophie Löhde, Savunma ve Kuzey Avrupa İşbirliği Bakanı: Carl Holst, Sosyal Politikalar ve İçişleri Bakanı: Karen Ellemann, Ticaret ve Kalkınma Bakanı: Troels Lund Poulsen, Ulaştırma ve Yapı Bakanı: Hans Christian Schmidt, Vergi Bakanı: Karsten Lauritzen, Yabancılar, Entagrason ve Konut Bakanı: Inger Stöjberg, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı: Esben Lunde Larsen.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.