1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Darısı dışlanmış Kıbrıslı Türklere
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Darısı dışlanmış Kıbrıslı Türklere

A+A-

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın pek çok talebi olduğunu biliyoruz. Şahsen çalışmalarımda ve görüşmelerimde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı dinleme şansım oldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız KKTC ile yakından ilgili hatta burada yaşıyormuşçasına olaylara vakıf. Ancak vatandaş olarak tüm yurt ödevlerini yerine getirmelerine rağmen seçme hakları olmadığı için kırgınlar. Kırgın olmalarına rağmen inisiyatif alarak yasalar üzerinde yapılması gereken düzenlemeler ile ilgili çalışmalar yapıyorlar. İlgili makamlara bu çalışmalar ve isteklerini ısrarla sunarak bir sonuç bekliyorlar. Anavatan Türkiye’de de benzer bir durum söz konusuydu. Fakat yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için müjdeli haber geldi. Bugün gazetelerde yer alan habere göre 2014’te yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bulundukları ülkelerde oy kullanabilecekleri bir zemin oluşturulacak. Türkiye Cumhuriyeti, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına ülkeleri ile ilgili konuların karar aşamasında fikirlerini beyan etme hakkını verdi.

Darısı dışlanmış Kıbrıslı Türk vatandaşlarının başına.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkelerine karşı her türlü sorumluluklarını yerine getirmelerini beklerken neden onların haklarını elinden alıyoruz?

Çeşitli kaygılar ve yanlış bilgilendirilmeler sebebiyle 38 senedir yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı haklarından mahrum bıraktık. Bugünden başlayarak ne yapabiliriz? İtalyan modelinden defalarca bahsettim. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile daha yakın bir bağ kurabilmek için hızla ülkemize uyarlanması gereken bir model. Kaldı ki birçok ülke kendi kriterlerini oluşturarak, yurt dışında yaşayan vatandaşlarına söz hakkı vermiştir. Bizde de kısa sürede hayata geçirilebilecek bir uygulama yapılabilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız talepleri doğrultusunda atılacak her türlü adıma destek olmak için hazır. Artık yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet sunmak zorunda olduğumuzun ve yılda bir ziyaret ederek onları ülkelerine bağlı tutamayacağımızın farkına varmalıyız. Yaşadıkları ülkelerde yabancı, KKTC’de Londralı olarak etiketlenen vatandaşlarımızın aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu tekrar hatırlatmama gerek varmı??????

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.