1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ “Alternatifim: İnsan” programında Kıbrıs’taki siyasi gelişmeler ele alındı
DAÜ “Alternatifim: İnsan” programında Kıbrıs’taki siyasi gelişmeler ele alındı

DAÜ “Alternatifim: İnsan” programında Kıbrıs’taki siyasi gelişmeler ele alındı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Öngün ile Mağusa Gençlik Merkezi Youthopia Proje Koordinatörü Mertkan Hamit’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Alternatifim: İnsan” programına bu hafta Dr. Cemal Mert konuk oldu.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Öngün ile Mağusa Gençlik Merkezi Youthopia Proje Koordinatörü Mertkan Hamit’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Alternatifim: İnsan” programına bu hafta Dr. Cemal Mert konuk oldu. Genel anlamda Kıbrıs’taki siyasi gelişmelerin ve yeni kurulan siyasi partinin konuşulduğu programda siyasi partilerin sosyolojik etkileri üzerinde duruldu. Söz konusu programda 2016 yılında birçok gelişme, belirsizlikler ve kaosun olacağını gösteren işaretler olduğu söylendi.

 

Dr. Cemal Mert, Kıbrıs’ta genel olarak iki ana görüşün hakim olduğunu, sol kesimi Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ve sağ kesimi ise Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin temsil ettiğini söyledi. Yeni kurulan partinin bu akımların hangisini benimsediği ya da üçüncü bir akım mı yaratacağını önümüzdeki günlerde göreceğimizi söyleyen Dr. Mert, yeni partinin oluşumuyla insanların kafalarında da bir çok soru işareti bulunduğunu dile getirdi.

 

Programda söz alan Mustafa Öngün ise, çözüm sürecinde iki cepheyi ele aldığımızda, yeni kurulan siyasi partinin bir tarafa kayması gerektiğini söyleyerek, kendi fikrince yeni partinin UBP’nin ideolojisine daha yakın olduğunu düşündüğünü ifade etti. Bir diğer moderatör Mertkan Hamit de siyasi liderlerin çözümü bir fırsat olarak gördüklerini ve bunu yaparken halka hiçbir şeyin sorulmadığını kaydetti. Hamit, sadece anti Denktaş söylemi üzerinden bir çözüm politikası yürütülmesi ve insanlarla iletişime geçmeden onlar hakkında siyasilerin bir çözüm bulma çabaları ve girişimlerinin yanlış ve etkisiz olduğunu belirtti. Son olarak Dr. Cemal Mert ülkede entellektüel üretimin siyasi kadrolarla buluşmaması yüzünden siyasilerin el yordamıyla siyaset yaptıklarını, bu nedenle solun içine girdiği bu anlayışın tam gelişememesinin kendi tabanlarında bir yabancılaşmaya yol açtığını dile getirdi.

“Alternatifim: İnsan” programının söz konusu bölümü 25 Ocak 2016 Pazartesi günü, 19:00 – 19:45 saatleri arasında, Kanal SİM’de izleyici ile buluşacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.