1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ “Psikoloji Merceği” programında algı yönetimi ve sosyal medya ele alındı
DAÜ “Psikoloji Merceği” programında algı yönetimi ve sosyal medya ele alındı

DAÜ “Psikoloji Merceği” programında algı yönetimi ve sosyal medya ele alındı

“Psikoloji Merceği” adlı televizyon programına bu hafta Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel konuk oldu. Söz konusu programda algı yönetimi ve sosyal medya kullanımı hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Bayraktar moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Psikoloji Merceği” adlı televizyon programına bu hafta DAÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Görevlisi ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel konuk oldu. Söz konusu programda algı yönetimi ve sosyal medya kullanımı hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Barış Başel sosyal medya ile ilgili söze başlayarak, gerekli bilişim yasalarının ve düzenlemelerin olmadığı bir ortamda sosyal medyada platformların kullanımının bu denli yoğun olmasının sakıncalarından bahsetti. Öte yandan sosyal medyanın yeni bir kültür yarattığından, Türkçe’yi bozduğundan söz eden Başel, gördüğümüz okuduğumuz herşeyin doğruluğuna inandığımız bir ortama ne kadar hazır olduğumuzu sorguladı. Başel, internet gazeteciliğinin de algı yönetimi konusunda çok etkili olduğunu ifade etti. Başel, “Örneğin bir yasa değişikliğinde yasanın içeriğinde daha önemli maddeler olmasına rağmen medyanın oluşturduğu jargonların, yarattığı algıların sadece konuşulması, tartışılması bu durumun önemini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Programda öte yandan, popüler kültürün insanlara çok şey dayattığına değinildi. Başel, gençlere medya aracılığıyla estetik faşizmi aşılandığını bildirerek, kızların barbi bebeklere benzemek, erkeklerin de kaslı vücutlara sahip olmak istediğini vurguladı. Başel, algı yönetimi sayesinde dünyada ciddi bir sektörel döngü sağlandığına dikkat çekti.

Psikoloji Merceği programının söz konusu bölümü 24 Haziran 2015 Çarşamba günü 12.00 – 12.45 saatleri arasında, BRT 2 kanalından yayınlanacaktır.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.