1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ’de bitki genetiği konuşuldu
DAÜ’de bitki genetiği konuşuldu

DAÜ’de bitki genetiği konuşuldu

DAÜ 4. Uluslararası Kariyer Haftası çerçevesinde Fen ve Edebiyat Fakültesi, Biyolojik Bilimler Bölümü davetlisi olarak Doç. Dr. Gölge Sarıkamış bitki genetiği, ıslahı ve biyoteknolojisi konuları üzerine bir seminer verdi.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 4. Uluslararası Kariyer Haftası çerçevesinde Fen ve   Edebiyat Fakültesi, Biyolojik Bilimler Bölümü davetlisi olarak Doç. Dr. Gölge Sarıkamış bitki genetiği, ıslahı ve biyoteknolojisi konuları üzerine bir seminer verdi.

Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Gölge Sarıkamış’ın, araştırmaları bitki biyoteknolojisi ve moleküler genetiği üzerine yoğunlaşmaktadır. Doç. Dr. Sarıkamış konuşmasında, günümüzde, bitki biyoteknolojisi alanındaki gelişmeler ve genomik  düzeyde bilgi akışıyla ıslah programlarının hızlandırılması ve etkinliğinin artırılması, ıslah çalışmalarına konu olan gen kaynaklarının moleküler düzeyde taranması, moleküler  belirteçler aracılığıyla seleksiyon ıslah çalışmalarında kullanıldığına değindi. Ayrıca, önemli agronomik  özelliklerin genetik mekanizmasının açıklanmasının mümkün olduğunu dile getiren Doç Dr. Sarıkamış, konuşmasının sonunda da Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü’nde bitki moleküler biyolojisi ve bitki biyoteknolojisi laboratuvarını tanıttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.