1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ’de HIV / AIDS konulu seminer gerçekleştirildi
DAÜ’de HIV / AIDS konulu seminer gerçekleştirildi

DAÜ’de HIV / AIDS konulu seminer gerçekleştirildi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi bilgilendirici seminerleri dizisi kapsamında “HIV/AIDS” konulu seminer gerçekleştirdi.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi bilgilendirici seminerleri dizisi kapsamında “HIV/AIDS” konulu seminer gerçekleştirdi. 11 Aralık 2015 tarihinde, saat 10:30’da, DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Amfi’sinde gerçekleştirilen söz konusu seminerde AIDS ile ilgili farkındalığın artırılması amaçlandı.

HIV/AIDS ile yaşayan kişilere destek belirtmek üzere düzenlenen seminerde Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Teralı, Yrd. Doç. Dr. Mevhibe Hocaoğlu, Envision Diversity sivil toplum örgütünden Enver Ethemer ve The EMMES Corporation'dan Burç Barın birer konuşma gerçekleştirdi.  

Seminerde ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Teralı, HIV/AIDS'e işlevsel çare bulma umuduyla başlatılan ve şu an klinik deneme aşamasına ulaşan gen düzeltme teknolojilerini anlattı. Ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Hocaoğlu, palyatif bakımın HIV/AIDS'le yaşayan kişiler üzerindeki önem ve etkilerinden bahsetti. Ethemer ise konuşmasında HIV/AIDS konusunda yanlış bilinenlere dikkat çekerek HIV/AIDS'in belli bir zümrenin hastalığı olmadığını aktardı. Son olarak konuşan Barın ise HIV enfeksiyonu ile yaşayan hastalara karaciğer ve böbrek nakli yapılmasının başarıyla sonuçlandığını gösteren bilimsel çalışmalar üzerinde durdu. Seminerden akılda kalan önemli notlar arasında yakın bir gelecekte HIV/AIDS'e çare bulunmuş olabileceği, HIV/AIDS kaynaklı fiziksel, psikososyal ve ruhsal sorunlarla karşılaşan hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesinin yükseltilmesi gerektiği yer alıyor. Söz konusu seminere DAÜ öğrenci ve öğretim elemanlarının yanı sıra Kıbrıs Türk toplumundan da katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. 

dsc_2424.jpg

dsc_2431.jpg

dsc_2441.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.