1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ’de, Uluslararası Tıp Öğrenci Kongre’si gerçekleştirildi
DAÜ’de, Uluslararası Tıp Öğrenci Kongre’si gerçekleştirildi

DAÜ’de, Uluslararası Tıp Öğrenci Kongre’si gerçekleştirildi

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü tarafından Kıbrıs’ın ilk Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi, Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü tarafından Kıbrıs’ın ilk Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi. 19 – 21 Mayıs 2016 tarihleri arasında Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen söz konusu kongrede konuşan DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora, kongreye katılan herkese teşekkürlerini ileterek tıp alanında araştırmanın son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Fakülte olarak öğrencileri araştırma yapmaları yönünde her zaman cesaretlendirdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Gökçora, Fakülte ve yürütülen projeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulunan Prof. Dr. Gökçora, kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. 

Açılışta konuşan DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, Tıp Fakültesi’nin DAÜ’nün önemli fakültelerinden biri olduğuna dikkat çekerek üniversite hakkında detaylı bilgiler verdi. Yararlı ve iyi sonuç getiren bir kongre olması temennisinde bulunan Prof. Dr. Osam, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve kongreye katılanlara teşekkürlerini iletti.

dsc_0713.jpg

Açılış konuşmalarının ardından kongre ana konuşmacısı Halk Sağlığı Profesörü Dr. Stephen H. Gehlbach tarafından “Kanıta Dayalı Tıp” konusunda sunum  gerçekleştirildi.  Kongrede katılımcı öğrencilerin hazırladıkları poster sunumları büyük ilgi topladı.  Sözel sunumlarda ise öğrenciler ikiz çalışmaları, prevelans çalışmaları, iş sağlığı, multimorbidite, obezite, hipertansiyon, talasemi gibi hastalıklarla ilgili çalışmalarını sundular. Söz konusu kongre süresince katılımcılar sözlü araştırma sunumlarının yanı sıra sonda takma, kalp sesi dinleme, akciğer sesi dinleme, dikiş atma, meme muayene ve tendon refleks muayenesi atölye çalışmaları gerçekleştirdiler.  Kongrede klinik becerilerle ilgili eğtimler yanında hint dansı ve koza işi ile ilgili atölye çalışmaları da büyük ilgi gördü.

dsc_0657.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.