1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ'lü Devrim Şahin'in makalesi McKinsey'de en ilham verici fikirler arasında girdi
DAÜ'lü Devrim Şahin'in makalesi McKinsey'de en ilham verici fikirler arasında girdi

DAÜ'lü Devrim Şahin'in makalesi McKinsey'de en ilham verici fikirler arasında girdi

DAÜ KPM Araştırma Görevlisi Devrim Şahin’in yazdığı “Time for a Nahost-Politik” başlıklı makale McKinsey Ödülü makale yarışmasında en ilham verici 20 fikir arasında yer aldı.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kıbrıs Politikalar Merkezi (KPM) Araştırma Görevlisi Devrim Şahin’in yazdığı “Time for a Nahost-Politik” (Ortadoğu-Politikası için Doğru Zaman) başlıklı makale McKinsey Ödülü makale yarışmasında en ilham verici 20 fikir arasında yer aldı. Avrupa Birliği’nin (AB) sürdürülebilir büyümesini yeniden sağlamak ve Avrupa insanıyla kurumları arasındaki kopukluğun çözümüne katkı koymak amaçlı düzenlenen ödül yarışmasının sonuçları 2016 yılının Ekim ayında açıklandı. Gönderilen makaleler ile seçmenler ve politika yapıcılara yönelik etkili ve büyüme yanlısı stratejilerin Avrupa’da nasıl uygulanabileceğine kitlesel kaynaklı çözümler üretilmesi amaçlandı.

Devrim Şahin, makalesinde AB’nin mevcut merkez-çevre sistemine dayanan genişleme stratejilerini terk ederek âdemi-merkeziyetçi bir genişleme stratejisine ihtiyaç duyduğunu iddia etti ve AB’nin aday ülkelerin demokratik toplumsal güçleri ile doğrudan ilişki kurmasını hızlandıracak mekanizmalara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Şahin devamla, Avrupa insanının aday ülkelerin insanı ile uyumunu hızlandırmak için genişleme stratejilerinin tek taraflı değil çok taraflı hikâyelere/perspektiflere dayanan bir eğitim sistemi ile desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Şahin, bunun için Soğuk Savaş döneminde Federal Almanya’nın uyguladığı ve Demokratik Alman Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği’ne yönelik açılımları içeren Ost-Politik (Doğu Politikası) açılımına benzer günümüz şartlarına uyguna yeni bir doktrine ihtiyaç duyulduğunu savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.