1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DAÜ'ye giriş sınavı 7 Haziran'da
DAÜ'ye giriş sınavı 7 Haziran'da

DAÜ'ye giriş sınavı 7 Haziran'da

DAÜ Rektörlüğü’nden verilen bilgiye göre DAÜ Giriş ve Burs Sınavı – 2016’nın, Gazimağusa’da DAÜ Kampüsü’nde ve Lefkoşa’da Türk Maarif Koleji’nde olmak üzere iki merkezde yapılacağı belirtildi.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) KKTC vatandaşı lise mezunu veya mezun adayı öğrenciler ile lise öğrenimini kesintisiz olarak (4 yıl) KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayarak mezun olan veya olacak olan TC vatandaşı öğrencilere yönelik Giriş ve Burs Sınavı – 2016,  07 Haziran Salı günü, 09:30 – 12:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

DAÜ Rektörlüğü’nden verilen bilgiye göre DAÜ Giriş ve Burs Sınavı – 2016’nın, Gazimağusa’da DAÜ Kampüsü’nde ve Lefkoşa’da Türk Maarif Koleji’nde olmak üzere iki merkezde yapılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamada sınava başvuru tarihlerinin 02 Mayıs – 06 Haziran tarihleri arasında olduğu belirtilerek, başvuruların Gazimağusa’da DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne ve 23 Mayıs tarihinden itibaren de Lefkoşa’da, Atatürk Öğretmen Akademisi’ndeki DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yapılabileceği açıklandı.

Sınava başvurular ayrıca daha sonra duyurulacak bir program çerçevesinde KKTC liselerine yapılacak olan ziyaretler esnasında da yapılabilecek.

Sınava giriş harcının 50 Türk Lirası olduğu belirtilen açıklamada, sınav harcının Kooperatif Merkez Bankası’nın herhangi bir şubesinden DAÜ’nün 100640 numaralı hesabına veya Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne başvuru esnasında yatırılabileceği belirtildi. Ayrıca okul ziyaretlerinde başvuru sırasında da sınav giriş harcı ödenebilecek.

Sınava başvuracak KKTC vatandaşı aday öğrencilerden istenen belgeler; KKTC kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf; TC vatandaşı öğrenciler için istenen belgeler ise, lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda okuyor olduğuna veya mezun olduğuna dair belge, TC nüfus cüzdanı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf olarak belirlendi. Açıklamada sınava girecek olan öğrencilerin sınav günü saat 09:00’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin olması gerektiği de vurgulandı.

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER VE PUAN TÜRLERİ

Açıklamaya göre sınavın Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilimler testlerinin yanı sıra dil bölümleri için İngilizce Dil Testi ve görsel yetenek isteyen bölümler için ise Görsel Yetenek Testi’nden oluşacağı vurgulandı.  

Sınava katılacak tüm adayların dört temel testi cevaplandırmaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, tüm adayların Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM) ve Türkçe – Sosyal (TS) puanlarının hesaplanacağı belirtildi. Ayrıca, adayların ilgili testleri cevaplandırmaları halinde İngilizce Dil (İD), Görsel Yetenek (GY), Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) da hesaplanacak.

YETENEK SINAVLARI 02 – 06 HAZİRAN TARİHLERİNDE YAPILACAK

Müzik Öğretmenliği ve Spor Bilimleri programlarını tercih edecek olan adayların 07 Haziran’da yapılacak olan Giriş ve Burs Sınavı öncesinde 02 – 06 Haziran tarihlerinde yapılacak yetenek sınavına girmeleri gerektiği belirtilen duyuruda, yetenek sınavı için adayların ilgili bölümlere başvurarak randevu almaları gerektiği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.