1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dayanışma “Demokrasi eylemleri devletten bağımsız örgütlenmeler tarafından yapılırsa anlam kazanır”
Dayanışma “Demokrasi eylemleri devletten bağımsız örgütlenmeler tarafından yapılırsa anlam kazanır”

Dayanışma “Demokrasi eylemleri devletten bağımsız örgütlenmeler tarafından yapılırsa anlam kazanır”

Dayanışma, demokrasi eylemlerinin devlet tarafından değil, devletten bağımsız örgütlenmeler tarafından yapıldığında anlam kazandığını belirtti.

A+A-

Dayanışma, bu akşam düzenlenecek “Demokrasiye Destek Mitingi”nin, “başarısız darbe girişiminin ardından gittikçe çapı genişleyen bir tasfiye operasyonu yürüten AKP'nin otoriter müdahalelerini meşrulaştırma işlevi göreceğini” iddia etti.

Demokrasi ve demokratik prensiplerin toplumlara gökten zembille inmediğini, demokrasi ve demokratik prensiplerin hayata geçmesinin örgütlü yapıların krallara, monarşilere, devletlere ve diktatörlere karşı önemli mücadeleler vermesi sonucunda vuku bulduğunu kaydeden Dayanışma, “Bir kez daha: Ne dikta, ne darbe!” başlığıyla yayımladığı açıklamada bugün devlet eliyle örgütlenen “demokrasi eylemi”nin tam da bu nedenle demokrasiyle alakalı olmadığı görüşünü belirtti.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Kaymakamlık gibi kamu kurumlarının sivil toplum örgütlerini arayıp ‘eyleme katılacak mısınız?’ diye sorduğu, eyleme otobüs kaldırdığı, üniversitelerin çalışanlarına ‘bu eyleme katılın’ diye e-mail attığı, eyleme destek vermeyenlerin ‘Türkiye düşmanı’ ve ‘darbeci’ ilan edildiği bir mitingin demokrasi adına yapılıyor olması, demokrasi kavramının ne kadar içinin boşaltıldığının göstergesidir. Bu eylem, başarısız darbe girişiminin ardından gittikçe çapı genişleyen bir tasfiye operasyonu yürüten AKP'nin otoriter müdahalelerini meşrulaştırma işlevi görecektir.”

Dayanışma, “Bizler aklın askıya alındığı bu dönemde, baskı altında kalan, üzerinde baskı hisseden herkes ile dayanışma içerisinde, aklın ve vicdanın sesi olacağımızın bilinmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİYE İNANAN HERKES ELBETTE HER TÜRLÜ DARBE GİRİŞİMİNİ EN ŞİDDETLİ BİÇİMDE KINAMALI”

Kıbrıs’taki birçok kurum ve siyasi partinin çalışanlarını ve üyelerini baskı altına aldığı, birçok bireyin üzerinde baskı hissettiği bu dönemde Dayanışma’nın sessiz kalmayacağı belirtilerek, “Demokrasiye inanan her örgüt ve kişi elbette her türlü darbe girişimini en şiddetli biçimde kınamalıdır. Ancak darbe girişimini, açık bir biçimde kendi otoriter rejimini güçlendirmek ve korumak için kullanan iktidarlara göz yummak, demokratik prensiplere inanan bizler için kabul edilebilir değildir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.