Ali Kişmir

Ali Kişmir

Afrika Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi

A+A-

Demokratik kurallar, demokratik teamüller, demokrat Demokrasi var Demokratım Demokrat ol Bu tür kelimeleri hemen hemen her gün duyarız Hatta kullanırız Tam olarak manası nedir dersek sözlük anlamı olarak cevap verilebilir Ancak en yalın anlatımı “özgürlüktür” sanırım Ama demokrasiyi gerçek anlamda özümsemek yaşamak...

Tabii ki demokrasiyi bir yaşam biçimine dönüştürecek hak ve özgürlüklerini kullanabilecek bireyler ancak eğitim yoluyla yetişebilir.

Bunu da sağlayacak olan devletlerdir.

Ancak demokrasiyi içselleştirmek ve yaşam biçimine dönüştürmek vatandaş olarak bizlerin görevi değil mi?

“Demokrasinin ilkelerine sahip çıkmalı”

“Haklarını ve sorumluluklarını bilen bireyler olmalıyız”

“Sorumluluklarımızın farkında olmalıyız”

Bu görevleri yerine getiren milletler ancak layık oldukları biçimde yönetilebilir Buraya kadar genel çerçevede ve vatandaş sorumluluğu bilinci ile tamam Tamam da bu yukarda saydıklarım vatandaş bilinci ve birey farkındalığı dışında Bu memlekette ne kadar geçerli olabilir Herşeyin “ bireysel al-ver, ahbap-çavuş, rüşvet ve partizanlık kuralları” çerçevesinde işlediği ülkemizde gelde bunları yap Öyle bir hale geldik ki demokrasi anlayışımız “başkalarının haklarını çiğnemek, gaspedmek, bir de dönüp sövmek” değilmidir?

Ayrıca tüm bunlara “özgürlük” diyerek kendi kendimizi kandırıyor olmamızdan öte bir şey değilmidir?

Her şeyde olduğu gibi “aslında en büyük kötülüğü bize bizden başkasının yapmadığını anlamanın zamanı geldi de geçti bile”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.