1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu’nu kabul etti
Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu’nu kabul etti

Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu’nu kabul etti

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu’nu kabul etti.

A+A-

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu’nu kabul etti.

Beşparmak Düşünce Grubu adına Rafet Akgünay, Kıbrıs konusunda devam eden müzakere sürecinde içinde bulunulan aşamayla ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Denktaş’ı ziyaret ettiklerini belirtti.

Kıbrıs sorununa kalıcı çözümü desteklediklerini kaydeden Akgünay, ancak müzakerelerle ilgili kamuoyunun yeterince aydınlatılmadığını söyledi.

Mülkiyet, garantiler, yerleşikler, toprak gibi konularda çekince ve düşünceleri bulunduğuna işaret eden Akgünay, bu konularda tartışma ortamı yaratılamadığını, sessizliğin hüküm sürdüğünü savundu. 

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, Kıbrıs sorunu ile ilgili devam eden müzakere sürecine ilişkin olumsuz olarak değerlendirdikleri birkaç konu bulunduğunu belirterek, bu konularla ilgili görüşlerini dile getirdi.

“Kıbrıs Türk tarafının yaptığı önerileri kendi içimizde tartışmıyoruz” diyen Denktaş, geçmişte yapıldığı şekilde siyasi partilerden öneriler alınmadığını ve tartışılmadığını belirtti.

Meclis’e gönderilen tutanaklar aracılığıyla müzakerelere ilişkin bilgilendirme yapıldığını söyleyen Denktaş, “Bu şekilde görüşmeci ile görüşme ve fikir alış verişinde bulunma olanağımız yok. Gizli tutanakları okuyoruz, ancak onları da kamuoyu ile paylaşma imkanımız yok” diye konuştu.

İki liderin müzakere sürecini ya her halkın istediği şekilde yansıttığını veya süreçten ikisinin farklı şeyler anladığını söyleyen Denktaş, liderlerin birbirinden farklı yorumlar ve değerlendirmeler yaptığını kaydetti.

Denktaş, 2004 yılında yaşanan referandumu anımsatarak, Türk tarafının bir kez daha sandığa gidip eli boş dönmemesi gerektiğini söyledi ve tüm dünyanın buna saygı göstermesini istedi.

Annan Planı’nın değiştirilerek beşinci versiyonunun referanduma sunulduğunu hatırlatan Denktaş, “Bu kez durum öyle değil. Değiştirme imkanı olmayacak. İki liderin üzerinde anlaştığı, el sıkıştığı metin referanduma sunulacak” dedi.

Müzakereleri yakından izlediklerini söyleyen Denktaş, halka da süreci yakından izlemesi ve geleceği düşünerek karar vermesi çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.