1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Denktaş, KTEZO heyetiyle biraraya geldi
Denktaş, KTEZO heyetiyle biraraya geldi

Denktaş, KTEZO heyetiyle biraraya geldi

Denktaş, Mahmut Kanber başkanlığındaki Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Mahmut Kanber başkanlığındaki Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.
  
Görüşmede,sektörün sorun ve talepleri  ele alındı.

Maliye Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, görüşmede, esnafın sorunları başta olmak üzere; KTEZO Değişiklik Yasa Tasarısı, Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi- Kredi Kaynağı, arazi sorunu, Hukuk ve Muhasebe Ofisi, vergi ve sigortalar, emeklilik yaşı ve prim artışı gibi konular ele alındı.

KANBER 

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, geçmiş dönemde uzun çalışmalardan sonra hazırlanan KTEZO Değişiklik Yasa Tasarısının Ekonomi Bakanlığı’na sunulduğunu anımsatarak, bu tasarının yasallaşması ile birlikte esnaf ve zanaatkâr tanımlarının çağdaş bir şekilde yeniden yapılacağına dikkati çekti.

KTEZO Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifine fon ayrılması talebinde de bulunan Kanber, böyle bir durumda esnafa düşük faizli kredi imkânı yaratılacağını belirtti.

Taner Akcan Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkez Binası ile Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ve buna bağlı soğuk hava depoları binasının inşası için arazi taleplerini dile getiren Kanber, konunun Bakanlar Kurulu gündemine getirilmesi için Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın desteğini istedi.

Görüşmede ayrıca, esnaf ve zanaatkârların hukuksal sorunları ve muhasebe tutanakları için Hukuk ve Muhasebe Ofisi’nin kurulması konusunda  Maliye Bakanlığının desteği ile sigortalara olan borcunun ödenmemesinden ötürü emekli olunamayacak noktaya gelen esnafa devletin faiz indirimi ve düşük faizli kredi olanağı yaratılması talep edildi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bir yandan ekonomiye, öbür yandan toplumun gelişmesine katkı sağlayan esnaf ve zanaatkârı önemsediklerini, var olan sorunları gidermeye her zaman açık olduklarını ve gereken desteği sağladıklarını ifade etti.

Odanın yerli iş gücüne verdiği katkının da önemine dikkat çeken Denktaş, özellikle ara eleman yetiştirilmesi konusunda geliştirilen mesleki okulların işlevselliğinin önemini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.