1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Denktaş: “Sorunu el birliği ile aşacağız ve çözeceğiz”
Denktaş: “Sorunu el birliği ile aşacağız ve çözeceğiz”

Denktaş: “Sorunu el birliği ile aşacağız ve çözeceğiz”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) yetkililerini kabul etti.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) yetkililerini kabul etti.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre akşam saatlerinde bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan geçtiğimiz ay, ek mesailerin ödenmesi konusunda yaptıkları toplantı sonrasında varılan mutabakatın yerine getirilmemesi nedeniyle bu ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydetti.

KAPTAN

Kaptan, Denktaş’tan, ek mesailerin ödenmemesi durumunda grev dâhil olmak üzere yasal hakları olan her türlü eylemi yapacaklarını Başbakan Hüseyin Özgürgün’e iletilmesini istedi.

Kaptan, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran 2016’ya ait kamu görevlilerinin ek mesai alacaklarının ödenmesi konusunda bir ödeme takvimi üzerinde anlaşılmış olmasına rağmen hala bakanlıklarda bordroların hazırlanmadığını ve gereken işlemin tamamlanmadığını söyledi.

İşlemlerini tamamlayan daire personelinin biran önce ödenmesi, işlemlerini tamamlamayan dairelerin ise bu konudaki çalışmalarının hızlandırmasını istediklerini ifade eden Kaptan, aksi takdirde, KTAMS ve Güç-Sen olarak grev dâhil her türlü eyleme gideceklerini kaydetti.

Ek mesailerin ülkede bir yara olduğunun bilincinde olduklarını da belirten Kaptan, “ihtiyaçların belirlenmesi doğrultusunda ek mesailerin aşağıya düşürülmesinde” taraf olmaya razı olduklarını da söyledi.

DAĞMAN

Güç-Sen Başkanı Derviş Dağman da  konuşmasında, gecikmenin Maliye Bakanlığından kaynaklanmadığının, ilgili bakanlık ve dairelerin harcama belgelerini göndermemesi nedeniyle bu aksaklığın yaşandığının bilincinde olduklarını kaydetti ve ilgili dairelerin bir an evvel üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün bu konuda özverili ve titiz olduğunu kaydetti ve “Sendika olarak size gelen baskılarında farkındayız ve anlayışla karşılıyoruz. Ancak teknik bir sıkıntı yaşandı. Şimdi bu sorunu el birliği ile aşacağız ve çözeceğiz. Rahat olun. Size ‘para yok, ödeyemiyoruz’ demiyoruz. Paramız var ve ödeyeceğiz” dedi.

Hazine Muhasebe Dairesinden aldıkları bilgiye göre, ellerine ulaşan listelerin henüz %30’u geçmediğini söyleyen Denktaş, bazı dairelerin Mayıs, Haziran hatta Temmuz’u göndermiş olmasına çoğu dairenin ise listelerini  henüz göndermediklerini belirtti ve  dolayısıyla kendilerinin söz verdikleri Haziran ek mesailerini bu ay ödeyemeyeceklerini ifade etti.

Denktaş, Mayıs ayı ödemelerine hazır olan dairelerden başlayacaklarını, diğer dairelerden de geldikçe, parça parça ödemek zorunda kalacakları için önce Mayıs ayını daha sonra da Haziran ödemelerini yapacaklarını da anlattı.

“MAYISI BU AY…”

Denktaş, Mayısı bu ay, Haziranı bayramdan önce, Temmuz ödemesini de bayramdan sonra yapacaklarını da  ifade etti.

Sendikaların eylem yapma fikrini bir kenara bırakmasını isteyen Denktaş, gelecek yıla yönelik olarak ek mesailer konusunu nasıl çözebileceklerini tartışma davetinde bulundu.

“ARTIK KARŞILIKLI OTURUP KONUŞMAMIZ GEREKİYOR”

Denktaş “artık ek mesailer konusunu karşılıklı oturup konuşmamız gerekiyor. Hiç olmazsa uygun yerlerde ek mesainin yerini rotasyon veya vardiya alması gerekir. Böylelikle ek mesai için yaptığımız 80 milyon civarındaki harcama daha verimli kullanılır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.