1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Derya: “Dünyanın hiçbir yerinde iletim özel değil”
Derya: “Dünyanın hiçbir yerinde iletim özel değil”

Derya: “Dünyanın hiçbir yerinde iletim özel değil”

CTP milletvekili Doğuş Derya, Meclis kürsüsünden elektrik konusunda yaptığı konuşmada, bu konunun uzun zamandır tartışıldığına işaret etti.

A+A-

Rahme Çiftçioğlu

CTP milletvekili Doğuş Derya, Meclis kürsüsünden elektrik konusunda yaptığı  konuşmada,  bu konunun uzun zamandır tartışıldığına işaret ederek, kabloyla elektrik getirilmesiyle ilgili bilgi kirliliği olduğu, bu konuda “algı operasyonu” yapıldığını söyledi.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın teknik raporunun, ekonomik olarak söz söyleyecek pozisyonda bir rapor olmadığını, zaten odanın da bunu kabul ettiğini söyleyen Derya, hala bu rapor üzerinden konuşmalar yapıldığını belirtti.

Derya, “Sayın Atun sizi yakinen takip ediyorum. Elektrikle ilgili oldukça kurnazca bir yöntem izliyorsunuz” ifadelerine yer verdi.

Avrupa senkron bloğuna bağlanmayı desteklediklerini ifade eden Derya, Atun’un Türkiye’den elektrik gelmesiyle hiçbir fizibilite çalışması olmadan halka 25 kuruşa elektrik verileceği gibi açıklamalar yaptığını savundu, “Bu rakamlar nerden çıkıyor” diye sordu.

Derya, deniz altından gelecek elektriğin denizden çıkış maliyetinin ne olduğunu da öğrenmek istediklerini söyledi.

Kabloyla gelecek elektriğin toplam enerji ihtiyacının ne kadarını karışılacağını soran Doğuş Derya, “Tüketicinin faturasına yansıyacak fiyat ne olacak?” diye sordu.

Alım garantisi, devletin Kıb-Tek’e olan borcunun ödemesi gibi konularda hükümete sorular yönelten Derya, kuruma olan borcun ödenmemesinde iyi niyet görmediğini söyledi.

Derya, “Dünyanın hiçbir yerinde iletim özel değildir. Dağıtımın özelleştirmesine gelince, akıllı sayaçlarla tahsilat oranı yüzde 95’i çıkmıştır. Peki böyle bir durumda tahsilatı niye özelleştiresiniz? Acaba bir şirkete söz mü verildi? Türkiye, bugün dağıtımı özelleştirdi. Tahsilat yüzde 70’lerde…Kayıp kaçak yüzde 25…Kıb-Tek’in girişimiyle bizdeki kayıp kaçak yüzde 6’lara düştü. Bu konuda daha bilimsel bir zemin üzerinden açıklama yapılsın. Devlet ciddiyetinde değilsiniz, ‘biz yaparız olur, ne derlerse eyvallah efendim’ zihniyetiyle hareket ediyorsunuz…” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacının dörtte birini kendi kaynaklarından sağladığını da ifade eden Derya, Türkiye’de nükleer enerjisi santralleri kurulmasına bir şey söylenmediğini ama çevrenin savunulduğunu söyledi.

Derya, “Bu nükleer santrallerde bir patlama olması halinde burada sadece minareler ve bayrak direkleri kalır” dedi.

Suda döşenen boruların parasını halkın ödediğini, halkın suda nerdeyse söz hakkı olmadığını, mülkiyetin de Kıbrıslı Türklerde bulunmadığını belirten Derya, “Elektrikte nasıl olacak?” diye de sordu.

Türkiye’den tek yönlü elektrik gelmesinin “Kıb-Tek’i ortadan kaldıracağını, yenilenebilir enerji konusundaki yatırımları engelleyeceğini, enerjinin Türkiye’deki bir şirkete bağlanacağını” belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.