1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dev-İş, özel sektörde sendikalaşma yönünde yapısal adımların atılmasını istedi
Dev-İş, özel sektörde sendikalaşma yönünde yapısal adımların atılmasını istedi

Dev-İş, özel sektörde sendikalaşma yönünde yapısal adımların atılmasını istedi

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), sendikalaşma yönünde vakit kaybetmeksizin yapısal adımların atılmasını istedi.

A+A-

Dev-İş Başkan Vekili Hasan Felek yaptığı yazılı açıklamada, Lefkoşa’da AVM inşaatında gerçekleşen iş kazasına dikkat çekerek,  bu kaza ile önüne geçilemeyen ihmal, denetimsizlik ve sendikasız çalıştırılmasının acı tablosunun gözler önüne serildiğini ifade etti.

Kazanın hemen ardından İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy’un kazanın gerçekleştiği birimi kapatma kararı alması ve kriz masası oluşturulması yönünde girişim başlatmasının olumlu  ve desteklenmesi gereken bir adım olduğunu belirten Felek, “İş kazalarına ve özel sektördeki emek sömürüsüne karşı mücadelede böyle bir zemin olumlu olmakla birlikte yetersiz ve eksiktir” ifadelerini kullandı.

Felek,  özel sektörde sendikalaşma ve sektörel toplu iş sözleşmesi düzenine geçilmesi ile özel sektördeki emekçilerin  iş güvencesine  kavuşacaklarını  büyük oranda temel hak ve özgürlüklere sahip olacaklarını vurguladı.

Felek, iş kazalarının önüne geçilmesine ilişkin alınması gereken tedbirlere değinerek, yasalarda belirtilen işçi sağlığı ve güvenliği kriterlerinin ve ILO düzenlemelerinin uygulanması;  Bakanlığın denetim görevini yerine getirmesi, hükümetin iş yeri açma izinlerinde işçi sağlığı ve güvenliği kriterlerinin uygulanmasını şart haline getirmesi; derhal iş mahkemelerinin kurulması gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.