1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Devletsel bir mesele…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Devletsel bir mesele…

A+A-

  Yoluna girmeyen ve gireceğe de benzemeyen başkent, ya da daha doğrusu “başköy” belediye işlerimiz, çözemediğimiz sorunları halı altına süpürme alışkanlığımızın ne kadar kökleştiğinin yeni kanıtıdır. 

   Ne ki, süprüntülüklerimiz yanında halımızın artık onları örtemeyecek kadar ufak kaldığını ve bu halının da pisliklerimiz içinde yüzmeye başladığını göremeyecek durumdayız. Bu da, çağdışı manzaralarımızı kanıksadığımızın acı bir kanıtı. 

   İçişleri Bakanlığı’nın Lefkoşa belediye sorunlarına çözüm getirebilme adına bir yasa çalışması başlattığını duyduğumda, “Demek ki sorunlara kayıtsız kalınmadı” düşüncesiyle sevindim. Bir de incelediğimde ne göreyim!.. Meğer bu çalışma, belediye meclisi toplantılarını kolaylaştırıcı bir girişimmiş!.. 

   Düş kırıklığına uğradım tabii ki… Çünkü böyle bir çalışma ufukta en ufak bir çözüm umudunu içermez….

   Çoğunluğu sağlayamadan toplanabilme ya da toplantılara katılmayan üyelere caydırıcı önlem getirme gibi açılımlar da, buz dağına çarpmış Titanik gibi boyuna batma sinyalleri veren bu belediyenin sorunlarını çözmeye yetmez. Tıpkı orkestrasının sulara gömülünceye dek Titanik’in güvertesinde çalmayı sürdürmesinin talihsiz transatlantiği kurtaramadığı  gibi!.. 

Dağ gibi biriken borçların ödenmesinin yapılandırılması ve onun yanı sıra çöken sistemin en erken bir zamanda ayağa kaldırılması gerekir. O dağ gibi borçlardan ve sistemin çöküntüsünden sorumlu olanların yapacağı toplantılar akıntıya kürek çekmektir, hiçbir olumlu sonuç vermez. Lefkoşa Türk Belediyesi, kurtuluşu ve yüzdürülebilmesi için dışarıdan akılcı ve etkin müdahaleleri gerektirir. Bu bir devlet sorunudur… Bu soruna devlet ciddiyeti ve kararlılığıyla el atılmalıdır.

   Maaşları ödeyebilme bir belediyenin tek sorunu, sorumluluğu ve işlevi olamaz. Maaş ödenen kadrolar oralarda hizmetlerin yerine getirilebilmesi adına vardırlar. Ama şurası da bir gerçek ki, maaşların ödenmesinin sorun haline geldiği bir kurumda da her şeyin sarpa sarması kaçınılmazdır.

   Belediyenin başındaki Cemal Bulutoğluları da artık Polyanna’cılık oynamaktan vazgeçmeli, hiç kimseye pembe gözlük taktırma uğraşına girmeden kurumunun çok ciddi sorunlarını kabullenebilmelidir. Böylesi bir kabulleniş olmadan, sorunları hafife alan bir yaklaşımla hiçbir olumlu sonuca varılamaz. 

   Bir defa belediye çatısı altında otorite ve disiplin kalmadı. O kurumun içinde kimin kimi yönettiğinin belli olmadığı hem içeriden, hem de dışarıdan bakıldığında görülebiliyor.

   Lefkoşalılar en basit belediye hizmetlerini alabilmekten yoksun kaldılar. Telefonu açtığınız zaman belediye sorunlarınıza ilgi gördüğünüz günler çok uzaktadır artık. Çevrelerinde biriken çöplerin kaldırılması için belediyeye başvuran vatandaşlardan ücret isteniyormuş… O vatandaşlardan ki, temizlik vergisini zaten belediyeye tıkır tıkır ödemektedirler. Kaldı ki, vatandaşlar aydınlatma vergisini de tıkır tıkır ödedikleri halde her geçen gün karanlıklara biraz daha fazla gömülen bu başköyde yaşama talihsizliğindedirler. 

   Kanalizasyon Lefkoşa’da skandala dönüştü. Leş kokusuyla nefes almamızı bile zorlaştıran bu skandalın devamı için düzenli vergi ödeme acayipliği de sadece Lefkoşalılara özgü bir eksantrikliktir. 

   Şu anda turistlerin kol gezdiği  surlar içi de çöplüğe dönüşen  Lefkoşa’mızın dertlerini burada sıralamak gibi bir niyetim yok. Bu yazımın amacı yeni bir serzeniş silsilesine girişmek değildir. Ya nedir? Lefkoşa Türk Belediyesi’nin tepeden tırnağa yapılandırılarak ülkesel misyonlarını yerine getirecek işlerliğe kavuşturulmasının artık devletsel bir mesele haline geldiğinin altını çizmektir. Onuncu yüzyıldan bu yana Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa’nın kuzey kesimi, tarihi boyunca böylesi bir trajediyi yaşamamıştır. 

    *       *       *

   DÜZELTME: Geçen Çarşamba yayımlanan “Mağduriyetler Kenti Lefkoşa” başlıklı yazımdaki okuyucu mektubunda çevresi kaldırımsız binalardan birinin Sivil Savunma’ya ait olduğu öne sürülmüştü. Tarafıma ulaştırılan güvenilir bilgiye göre, Sivil Savunma’nın çevresi kaldırımsız öyle bir binası yoktur. Düzeltirim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.