1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Dikilitaş’ın tan tanacıları…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Dikilitaş’ın tan tanacıları…

A+A-

* İşin bitti yine ey kış; cemreler yüreğine mızrak gibi düşmeye başladı…
  
* Cemrelerin düşme aşamasına geldiğimiz bu günlerde küresel ısınmanın durduğunu ve küresel donma ortamında olduğumuzu da gördük.
  
* İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat “Uluslararası alanda tantana çıkarmak gerekir” dedi. O kadar kolay mı bunu başarmak?.. Biz ancak Dikilitaş çevresinde tantana çıkarabiliriz.
  
* Tantanalarımızı biz çıkarır, biz dinleriz… Asıl komiği, kendimizi dünyanın da merkezi sanırız…
  
* Dikilitaş’ın başı olsaydı, çevresinde çıkardığımız tantanalardan milyon kez patlardı!..
  
* Hükümetin yeni kolaycılığı: Genel Sağlık Sigortası’nı kurumsallaştıracak yerde sağlıkta kaynak yaratmak için vatandaş katkısına bel bağladı.
  
* Derviş Eroğlu ile Dimitris Hristofyas hafta içinde de Kıbrıs’ı konuşmaya devam ettiler. Ne derin bir konuymuş bu!.. Konuş konuş bitmez!..
  
* “Fetih 1453” filmine emek veren herkesi 1453 kez kutlarım. Türk sinemasını çağdaş sinemacılığın düzeyine çıkarmayı başardıklarından dolayı.
  
* Diyeceksiniz ki “Fetih 1453”e eleştiriler de var. Olabilir… Meyveli ağaç taşlanır…
  
* Tarihi başkent Lefkoşa için bugüne dek yığınla tanım yapıldı. Başkentimizin son tanımı “Çöplükent”…
  
* “Fetih 2012”; Lefkoşa’nın çöpler tarafından fethi!..
  
* Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları grevcileri işten atacağını söylüyor. Biraz zor Cemal Başkan… İşten adam atmak, işe adam almak kadar kolay değildir…
  
* Taksiciler bazı minibüslerin güzergâhın dışına çıktığından şikâyetçi. Ah dostlar; güzergâh dışına çıkanlar keşke sadece onlar olsa. Bu ülkede herkes ve her şey güzergâh dışına çıkmış durumda.
  
* Bu ülkede güzergâhın dışında domuz topu gitme halleri var. Bir gün topluca duvara toslayacağız, bakalım o zaman ne olacak!..
  
* Hayat pahalılığı ödeneğini ve maaş artışlarını dondurduktan sonra zam üstüne zam yapmakta olan hükümetin politikası nettir: Taşları bağlayıp, Doberman köpeklerini serbest bırakmak!..
  
* KTÖS çadırda ders verme kararı almış!.. Daha neler!.. Kuğulu Park’ta kurdukları çadırlara bu kış kıyamette gitmeyi göze alamayanlar şimdi çadırlara öğrencileri mi mahkûm edecekler?
  
* Çadırlı eğitime öğrencilerin itibar etmemesi ve grevcileri çadırlarıyla baş başa bırakması da bir başka eylem türüdür. Bu eylem de çadırcılara karşı!..
  
* İflas eden Yunanistan’a AB çıkışlı kurtarma paketleri gönderiliyor. Yunanistan’ın kurtuluşu el paketleri günlerinde değil, kendi paketlerini üretebileceği günlerdedir.
  
* Gıdamız GDO ve hormon, havamız karbonmonoksit, suyumuz kireç ve tuz... Vallahi yaşadığımıza şükredelim!..
  
* Önemli bir ayrıntı: İnsanlara çektirilen seks filmleri porno, hayvanlara çektirilen seks filmleri ise belgesel olur.
  
* Hayatın vefasızlığına dair ünlü bir Türk tekerlemesi: “Mal sahibi, mülk sahibi / Hani bunun ilk sahibi / Mal da yalan, mülk de yalan / Var sen de biraz oyalan.”
  
* İnsanların en acizi dost edinemeyen, ondan daha da acizi ise dost kaybedendir.” Charles Eguone.
  
* Öğüt: Kendine terk etmek zorunda kalmayacağın ebedi dostlar edin.
  
* Kitap üstüne: “İyi satan bir kitap, orta değerde bir yazarın yaldızlı mezarıdır.” Logan P. Smith.
  
* Aşka dair: “Sevmek belki bir şeydir. Ama sevdiğini bilmek çok şeydir.” Charles Bukowski.
  
* Temel’in dünyası: Temel ve Fadime iki çocuklarıyla birlikte asansöre yaklaştıklarında içeridekilerden telaşlı bir uyarı gelir: “Durun, asansör kapasitesini aşmak üzere, ancak iki kişi daha alabiliriz.” Temel gayet soğukkanlı yanıt verir: “Çocukları kucağımıza alacağız, korkmayın.”
  
* Ve şiir… Yahya Kemal Beyatlı’dan: “Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç / Bu son fasıldır ey ömrüm, nasıl geçersen geç / Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile / Avunmak istemeyiz böyle bir teselliyle.”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.