1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. DİKO ve EDEK’ten Anastasiadis’e “Davos” eleştirisi
DİKO ve EDEK’ten Anastasiadis’e “Davos” eleştirisi

DİKO ve EDEK’ten Anastasiadis’e “Davos” eleştirisi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon davet ederse Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmeye katılacağını açıklaması Rum siyasi partiler DİKO ve EDEK’İN tepkisine neden oldu.

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon davet ederse Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmeye katılacağını açıklaması Rum siyasi partiler DİKO ve EDEK’İN tepkisine neden oldu.

Simerini’nin “Davos Yangın Çıkardı” başlıklı haberine göre, DİKO ve EDEK’in  “Mustafa Akıncı’nın ‘eşbaşkanlığa’ yükselmesine yardım ve yataklık ediyor” suçlamaları üzerine Anastasiadis’in, Dünya  Ekonomi Forumu çerçevesinde Ban ve Akıncı ile ortak görüşmeye hazır olduğunu dün de yinelediği ancak şu ana kadar bu konuda herhangi bir gelişme olmadığını söyledi.

DİKO Basın Sözcü Vekili Athos Andoniadis’in Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Akıncı ile   Davos’ta, sadece devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı bir forum çerçevesinde,  baş başa veya BM Genel Sekreteri’nin huzurunda görüşmeyi peşinen kabul ettiğine dikkat çektiği haber, şöyle devam etti:

“5’li konferansın reddi noktasından, üçlü görüşmenin veya Anastaiadis-Akıncı görüşmesinin Kıbrıs’tan devlet başkanları forumuna taşınmasını kabul noktasına geldik.  Bütün bunlar, karartma kisvesi altında, halkı gafil avlayıp şantaj yapmak hedefiyle kamuoyundan gizli kotarılıyor. DİKO şu anda müzakerelere uygulanmakta olan karartmayı şikayet ediyor. Halk gelişmeler hakkında bilgilendirilmeli. Halk, müzakerecimiz için koruma kalkanı olabilir çünkü müzakereciyi baskılardan koruyacak. Elbette Anastasiadis  uygulanan baskılardan korunmak isterse.”

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da Davos’ta üçlü konferanstan yoğun endişe belirterek, “Genel Sekreter’in koordinatörlüğü ve Başkan Anastasiadis’in oluru ile değilse bile müsamahasıyla  sahte devletin yükseltilmesine çalışılacak.  Başkan, devlet başkanı sıfatıyla Davos’a çağrıldığına göre  böyle bir görüşmenin haklı gerekçesi olamaz.  Yapılacak (üçlü) görüşme Başkan’ı düşürmeyecek ama Akıncı’yı güya devlet varlığının temsilcisi statüsüne yükseltecek.”

Habere göre, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “Oluşturucu Kıbrıs Türk Devleti Cumhurbaşkanı”, Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın ise “Cumhurbaşkanı” şeklindeki hitaplarının yanısıra KKTC-AB yazışmalarını örnek gösteren Sizopulos “Artık bu gerilemelere, tavizlere ve ikramlara son verilmelidir. Başkan Anastaiadis ve çalışma arkadaşları  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin güçlü devlet varlığının ellerindeki müzakere kozu olduğunu artık anlamalıdır” dedi. 

Filelefetheros da haberi “Anastaiadis’e, Mustafa Akıncı’yı  Yükseltme Suçlaması… DİKO, EDEK Davos’taki Görüşmeyle İlgili Endişe Belirtiyor… Halkın Bilgilendirilmesini İstiyorlar” başlık ve spotlarıyla aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.