1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Din Gör-Sen, Mağusa'daki cinsel istismar konusunda basını suçladı!
Din Gör-Sen, Mağusa'daki cinsel istismar konusunda basını suçladı!

Din Gör-Sen, Mağusa'daki cinsel istismar konusunda basını suçladı!

Çakır, Gazimağusa’da cinsel istismar iddiasıyla tutuklanan dernek başkanı hakkında yazılı açıklama yaparak, olayla ilgili bazı haberleri “basın yoluyla uygulanan şiddetin en yalın örneği” olarak tanımladı.

A+A-

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, Gazimağusa’da cinsel istismar iddiasıyla tutuklanan dernek başkanı hakkında yazılı açıklama yaparak, olayla ilgili bazı haberleri “basın yoluyla uygulanan şiddetin en yalın örneği” olarak tanımladı.

Çakır konuyla ilgili yazılı açıklamasında, ilgili olay haberlere yansırken, Din İşleri Başkanlığı’nın da olaya dâhil edildiğini dile getirerek, “Söz konusu iddiada adı geçen derneğin, mensubu olduğum ve temsil ettiğim camia ile bir bağı, bağlantısı olmadığı açık olduğu halde, bazı haber ve yazılarda Din Görevlisi- Din İşleri Başkanlığı adlarının birlikte telaffuz edilerek sunulması, ısrarla bu tutumun sürdürülmesi tarafımızdan iyi niyetli olmayan yaklaşımlar olarak değerlendirilmektedir” dedi.

Yaşanan kötü olaylarla inanç arasında kurmaca bağlantılar inşa edildiğini söyleyen Çakır, “İnsanları inancından dolayı itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu baskıcı dilden toplumumuzun her kesimi olumsuz etkilenmektedir” ifadelerini kullandı.

Sözü edilen hadisede bazı basın mensuplarının kullandığı dili, “basın yoluyla uygulanan şiddetin en yalın örneği” olarak nitelendiren Çakır şöyle devam etti:

“Konuyu kaleme alan bazı basın mensuplarınca kullanılan bu ayrımcı dili kararlılıkla ve en güçlü şekilde kınıyor, olmayan bağları kurarak, bireysel, istisnai örneklerden bütüne giderek kitlesel sindirme yaklaşımını şiddetle reddediyorum.

Bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin topluma aktarılmasına, toplumu ayrıştırma gayretlerine seyirci kalmayacağımızı, bu aşırı yaklaşımlara karşı insani ve ahlaki duyarlılıkla temellendirilmiş görüşlerimizi aktarmaya devam edeceğimizi, yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum