1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dinçyürek: “Çevresel konulardaki çalışmalarımızın bilimsel temelini oluşturacak”
Dinçyürek: “Çevresel konulardaki çalışmalarımızın bilimsel temelini oluşturacak”

Dinçyürek: “Çevresel konulardaki çalışmalarımızın bilimsel temelini oluşturacak”

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında çevre konularını içeren mutabakat zaptı imzalandı.

A+A-

Ankara’da düzenlenen imza töreninde protokole, Bakanlar İdris Güllüce ve Hakan Dinçyürek imza koydu.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, imza töreni öncesi konuşan Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, KKTC ile ilgili tapu ve kadastro alanında daha önce yapılan yoğun çalışmalar olduğunu anımsatarak, imzalanacak mutabakat zaptı ile de çevresel konularda işbirliğine gideceklerini belirtti.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek de konuşmasında, iki Bakanlık arasında var olan sıcak işbirliği çalışmalarının daha bilimsel ve kapsamlı noktalara taşınması adına protokole imza koyduklarını söyledi.

Dinçyürek, protokol sayesinde KKTC’deki çevre sorunlarına çok daha kapsamlı yaklaşımlar elde edeceklerini belirterek Anavatan Türkiye’nin her konuda olduğu gibi çevre konularında da bilgi, birikim ve deneyimin yanısıra insan kaynakları ve yatırımları konusunda KKTC için her şeyi paylaşan bir konumda olduğunu ifade etti.

Dinçyürek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizler bu konuda hem şanslıyız, hem çok mutluyuz, hem de teşekkürü bir borç biliriz.Mevcut anlaşma KKTC’deki çevre sorunlarına ve çevreye yönelik atılacak adımlarda elimizi çok daha güçlendirecek bilimsel çalışmaların temelini oluşturacaktır”.

Mutabakat zaptı imza töreninde KKTC adına Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut,Bakanlık Müdürü Efsun Kaşif Salel, Bakanlık Müşaviri Nazmiye Çelebi,Çevre Uzmanı Servet Sarıoğlu Nazlı ve Büyükelçilik Muavin Konsolosu Birsen İkizer Kalfaoğlu da hazır bulundu.

Temalarda bulunmak amacıyla Ankara’da bulunan Bakan Dinçyürek bazı basın yayın organlarına mülakatlar verdikten sonra Ekonomik İşbirliği Teşkilatı tarafından Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenecek “Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı”na katılacak.

Bakan Dinçyürek ve heyetinin cuma gecesi KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.