1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dinçyürek: "Kıb-Tek, çevre dostu olma konusunda atım atmadı"
Dinçyürek: "Kıb-Tek, çevre dostu olma konusunda atım atmadı"

Dinçyürek: "Kıb-Tek, çevre dostu olma konusunda atım atmadı"

Meclis Genel Kurulu’nda bugün elektrik konuşuldu.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nda bugün elektrik konuşuldu.

Kürsüye çıkan Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesi projesinin değerli olduğunu söyledi.

Dinçyürek, Türkiye ile imzalanan anlaşmanın genel hatlarıyla bir çerçeve anlaşması olduğunu, bu anlaşmada karşılıklı olarak niyetlerin ortaya konulduğunu, bunu da desteklediğini belirtti.

Dinçyürek, Türkiye’de enterkonnekte sistemin 2 ağdan oluştuğunu belirterek, Türkiye’ye 154 kilovattan bağlanılacağını söyledi.

“Ülkedeki enerjinin doğru planlanması konusunda gösterilen hassasiyeti memnuniyetle karşılıyorum” diyen Dinçyürek, kamuoyunda, elektrik anlaşmasıyla Kıb-Tek’in göz ardı edileceği yönünde tartışmalar olduğunu da belirtti.

Söz konusu tartışmaların doğru olmadığını dile getiren Dinçyürek, Kıb-Tek’in yaptığı önemli işler olduğunu, bunların da devam edeceğini dile getirdi.

Enerjiyle ilgili yasa çalışmaları konusuna da değinen, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı döneminde Petrol Yasası hazırladıklarını ve bu yasanının tamamlandığını anımsatan Dinçyürek, yasanın ivedilikle meclise getirilmesinin faydalı olacağını belirtti.

Hakan Dinçyürek, KKTC’deki üretim maliyetlerinin, herkesin ihtiyaç duyduğu kadar ve istediği zaman elektrik enerjisi kullanabilmesi, halka uygun şartlarda elektrik tüketme hakkı sağlanabilmesi için gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

KKTC’deki elektrik maliyetlerinin birçok gelişmiş ülkenin üzerinde olduğunu söyleyen Dinçyürek,  enerji üretimi, çevre ve insan sağlığı konularına da değindi, bu konuda Kıb-Tek’e eleştiri yöneltti; Kıb-Tek’in çevre dostu olma konusunda atım atmadığını söyledi.

Hakan Dinçyürek, kabloyla elektrik gelmesiyle ülkede çevre dostu enerji tüketilmesinin yolunun açılacağını söyledi.

Dinçyürek, yaklaşık 3 aydır Güneyle enterkonnekte sistemin çalıştığına işaret ederek, Güneyle bu sistemi kurarken, lisansların ve izinlerin konuşulmadığını, Mecliste de bu konuda gündem oluşturulmadığını da belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.