1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dinçyürek: "Programdaki yanlışlara rağmen ümitli olmak istiyoruz"
Dinçyürek: "Programdaki yanlışlara rağmen ümitli olmak istiyoruz"

Dinçyürek: "Programdaki yanlışlara rağmen ümitli olmak istiyoruz"

Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek, meclisten çıkabilecek son hükümet modelinin çıktığına işaret ederek, “Bu hükümetin sonu bir seçimdir” dedi.

A+A-

Bağımsız Milletvekili Hakan Dinçyürek, meclisten çıkabilecek son hükümet modelinin çıktığına işaret ederek, “Bu hükümetin sonu bir seçimdir” dedi.

Ülkenin ekonomik anlamdaki çarkının tıkandığına dikkat çeken Dinçyürek, 39 milletvekilli desteğe rağmen CTP-UBP hükümetinde nisap ve üretkenlik konusunda ciddi problemler yaşandığını söyledi.

Hakan Dinçyürek, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda hükümet programının görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, suyun aylardır gelmiş olmasına rağmen, birçok bölgenin hala susuz kaldığına işaret etti. Dinçyürek, hastanelerde rutin ihtiyaçların karşılanmamasından, malzeme eksikliğinden dolayı ameliyatların yapılamadığını, şeker hastalarına insulin verilemediğini dile getirdi.

Hükümetin böyle bir ortamda sonlandığını ifade eden Dinçyürek, “Kurulan yeni hükümete desteğimizin olması ve devam etmesi için olmazsa olmaz beklentilerimiz var. Şeffaf, hesap verebilir, bir hukuk devleti ve şaibeden uzak bir hükümet olması en temel beklentimizdir” dedi.

Dinçyürek, kamu yararını gözeterek ve iyi bir devlet yönetimini sağlayarak ülkenin beklediği hizmeti vatandaşın ayağına götürmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin önünde ciddi sınavlar bulunduğunu ifade eden Dinçyürek, ekonomik protokol konusunda hükümetin net bir şekilde masaya oturması ve Kıbrıs Türk halkının geleceğini ve çıkarını gözeten gerçek yapısal dönüşümü sağlayabilecek yapısal adımları atacak anlaşmaları oluşturması gerektiğini kaydetti.

Dinçyürek, su konusunda da hükümetin bir an önce adım atması ve ulaşabildiği her noktaya suyu ulaştırması gerektiğini vurguladı.

Hükümetin yıl sonuna kadar gereken ödemeleri nasıl yapacağını bilemediğini ancak reformların hayata geçmesi halinde bir ihtimal olduğunu savunan Dinçyürek, en çok kaynağın sağlıkta olduğunu ancak kaynakları verimli kullanmak gerektiğini söyledi. Dinçyürek, programda, hal yasasıyla ilgili tek kelime olmamasına da dikkat çekerek bu yasa olmadan gıda güvenliğinin söz konusu olamayacağını savundu.

Bet ofislerinin meskun mahalden uzaklaştırılacağıyla ilgili çalışmaları da hükümet programında görmek istediğini dile getirerek, kapalı Maraş’ın yanı sıra açık Maraş’ta yaşayan insanların da düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Eğitim ve çevre konusuna da değinen Dinçyürek, 9 aylık bakanlık döneminde çevre konusunda yaptığı icraatları anımsattı.

Dinçyürek, “Sadece enerji üreten santraller değil, ses kirliliği, taş ocakları olmak üzere çevre konusundaki çalışmalarımız ortada. Bundan faydalansınlar. Bu ülkenin kaybedeceği başka Beşparmak Dağı yok. Desteğimiz kamu yaranına, ülkenin geleceği için atılacak doğru adımlarda olacak” dedi.

Hükümetin şeffaf ve hesap verilebilir olması gerektiğini söyleyen Dinçyürek, şaibelerden uzak olunması gerektiğini ifade etti.

Dinçyürek, “Hükümet programındaki eksiklere, yanlışlara rağmen ümitli olmak istiyoruz. Ülkenin buna ihtiyacı var” dedi.

Hakan Dinçyürek, “Yapılan çalışmalarda kamu yararı ivedilikle göz önünde tutulmalı. Yasaları, reformları ve icraatları ötelemeden hayata geçirmelerini ve hükümetin hayırlı olmasını diliyorum. Meclis komiteleri olmasa da olur tavrı da Meclis’in misyonuna terstir. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve tedbir alınacağına inanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.