1. YAZARLAR

  2. Çiğdem Dürüst

  3. Dini bütün kolejliler yetişecek
Çiğdem Dürüst

Çiğdem Dürüst

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Dini bütün kolejliler yetişecek

A+A-

Adına İlahiyat Koleji demekle, bu okulun prim yapması ve prestij sağlaması için çalışılıyor.

Vicdani özgürlükleri sömürülebilecek insanların, ekonomik durumu iyi olmayan ve para ile iyi bir eğitimi satın alamayacak insanların evlatlarının geleceği üzerinden yaşamları ipotek altına alınıyor.

İlahiyat Koleji’nin müfredatının devlet kolejleri müfredatı ile aynı olacağını söyleyerek rağbeti arttırmaya çalışıyorlar. Bu sayede koleji kazanamayan çocukların da kolej eğitimi alabileceği öngörüsü yaratılıyor.

Küçücük adada yatılı eğitim bana sosyal hizmet veren çocuk yurtlarını anımsatıyor. Buralarda yatılı eğitim alacak çocuklar geleceğe daha dogmatik, daha yobaz ve daha gerici yetiştirilecekler. Bir anlamda Kıbrıs’ın Kuzey’inde İslam’ın “askerleri” yetiştirilecek. Dar gelirli kişilere sunulan bir sosyal devlet hizmeti görüntüsü yaratılarak hem de…

***

Şimdi sormak istiyorum: Çağdaş ve bilimsel eğitim ilkeleri doğrultusunda yurdumuzda çocuklarımıza katılmayan hangi yeniliğin kapılarını açacak şu ilahiyat koleji?

Bu sorunun yanıtını da ben vereceğim izninizle: Milli eğitim sistemimizin çağdaşlığını, düzenini, güncelliğini ve nelere hizmet edeceği konusunda soru işaretlerimi pekiştiriyor bu olan bitenler. Hedeflenen “dindar bir gençlik” yetiştirmek. Hedeflenen Kıbrıs kültürünün özünden uzaklaşan bir Kıbrıslı Türk imajını oluşturmak.  Hedeflenen Anadolu coğrafyasına ve o coğrafyadaki muhafazakar kültüre mensup bireylerle ortak bir kültür geliştirmek. Hedeflenen Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkileri bugüne kadar yaşanan ana-yavru ilişkisinden bir adım öteye taşımak.

Gençlere ve çocuklara yönelik yapılan gerici çalışmalar, geleceğin şekillendirilmesinde en işlevsel yöntemdir. Uzun vadeli planlar arasında verimli sonuçlar elde etmek için kaçınılmaz bir uygulamadır. Ne yazık ki bu kadar organize bir biçimde Kuzey Kıbrıs’ın geleceği ile oynamakta olanlara karşı duracak bir plan geliştiremiyoruz bile…

***

İlkokul biterken kolejlere girmek uğruna yaşanan yarışı memlekette yaşamayan varsa da bilmeyen yoktur. Kolejlere yerleşemeyen çocuklar düz ortaokullara(bu da ne demekse!) girip, bu sefer de ortaokul sonrasında, lisede girecekleri sınavlara hazırlanıyorlar. Düz lise yerine Fen Lisesi veya Anadolu Lisesi’ne girmek için çabalıyorlar.

Şimdi bir de imam hatip koleji anlayışı oluşturuluyor. Hem de devlet kolejlerinde verilmekte olan müfredatın uygulanacağı söyleniyor bu okullar için. Başbakanın kendi açıklaması var. Devlet kolejlerine ek olarak Arapça ve Kuran tefsiri için gerekli dersler olacakmış müfredatta. Ben de başbakanın yalancısıyım gerçi.

Ne kadar cazip değil mi? Kolejlere yerleşemeyen çocuklarımızın fazladan birkaç dersçik daha almasından ne zararları olur ki… Fena mı biraz da kıyısından köşesinden Arapça öğrenseler?

Sonra üniversitede güzel bir eğitim aldı mı medeni ve aydın bir yetişkin olur. Hem Kıbrıs’ta din olgusu çok tehlikeli de olamaz.

Zaten Kıbrıslı aydındır. Bu nedenle dinin esiri olamaz.

Aile yaşantısı ile bütünleştirilemeyecek olan dinin içine hapsolmaz çocuk. Hem düşünsenize kolej eğitimi alacak. Hem de Devlet koleji sınavını kazanmadığı halde…

Yukarıdaki ironik beyin fırtınası size kendimi ifade etmeme katkı sağladı mı bilmiyorum ama bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demekten kendimi alamıyorum doğrusu.

***

İslamcı bakışın medeniyetleri bile devirecek kadar tehlikeli noktalara varabileceğinin örnekleri tarih boyunca yaşandı, halen de yaşanmaya devam ediliyor.

Bilimsel bilgiler ışığında hareket edebilen kişi ve toplumların devlet yapılanmalarında vardıkları nokta da ortada iken, ısrarla imam hatip koleji açılması yönündeki çabaları anlamlı bulmamı hiç kimse beklemesin lütfen.

***

Gerçi bu arada kolejlerde okutulan derslerin aynısı okutulacak diyen başbakana da eğitim bakanlığına da sormak istiyorum. Şu kolej ve düz lise uygulamaları arasındaki farkı da yeri gelmişken bana birileri anlatabilir mi? İki okul arasındaki farkın ne olduğunu ve bu farkın gelecekte çocuklara nasıl yansıyacak bir eğitim sistemi kurulduğu konusunda da bizi aydınlatsınlar. Aydınlatsınlar ki, anlayabilelim farkını da çocuklarımızı ona göre yönlendirelim. Çünkü imam hatip ya da daha modern söylemi ile ilahiyat koleji adı altındaki bir okulda da kolej eğitimi verilecekse artık düz liselerimizi kapatalım, yurdumuzdaki tüm okulları kolej yapalım. İlahiyatı da, feni de, matematiği de, yabancı dili de olsun şu kolejlerin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.