1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. DİSİ: "Türk askerinin çekileceği ve işgal topraklarının özgürlüğe kavuşacağı bir anlaşma"
DİSİ: "Türk askerinin çekileceği ve işgal topraklarının özgürlüğe kavuşacağı bir anlaşma"

DİSİ: "Türk askerinin çekileceği ve işgal topraklarının özgürlüğe kavuşacağı bir anlaşma"

Anastasiadis ve Rum siyasi partiler, Yunanistan’ın 28 Ekim 1940’ta, İtalyan cuntasının Yunanistan’ı üs ve geçiş güzergahı olarak kullanma talebine ret cevabı vermesinin yıldönümü olan “Ohi (Hayır) Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

A+A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum siyasi partiler, Yunanistan’ın 28 Ekim 1940’ta, İtalyan cuntasının Yunanistan’ı üs ve geçiş güzergahı olarak kullanma talebine ret cevabı vermesinin yıldönümü olan “Ohi (Hayır) Günü” nedeniyle mesaj yayınladı.

Alithia gazetesinin haberine göre Anastasiadis, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’a mektup göndererek, “Yunan halkının 28 Ekim 1940’ta faşist ve totaliter güçler karşısında ulusal değerlerini ve egemenliğini savunmasının, bağımsızlık, demokrasi ve barış gibi evrensel ideallere sarsılmaz bağlılık adına verilmiş çok değerli bir mesaj olduğunu” kaydetti.

DİSİ ise mesajında, “Büyük 1940 destanının, Kıbrıs Helenizmi’ne ilham verdiğini ve milli bilinç için örnek teşkil ettiğini; bunun yanı sıra özgürlük ve demokrasi gibi evrensel değerlerle bağdaştığını” belirtti.

Bu değerler zemininde, “Kıbrıs’taki Helenizm’i” de garanti altına almak ve savunmak için çaba gösterdiklerini ifade eden DİSİ, Kıbrıs’ta Avrupalılığı ve uluslararası hukuku garanti altına alacak; Türk askerinin çekileceği ve “işgal altındaki toprakları özgürlüğüne kavuşturacak” yaşayabilir ve mantıklı bir anlaşma arzu ettiklerini kaydetti.

Habere göre AKEL, Yunan halkının faşist saldırganlığa verdiği “kahraman hayır cevabının”, insanlığın modern tarihinde önemli bir nokta ve değerli bir anı olduğunu ifade ederek, faşizmin baş kaldırdığı şu günlerde, bu mesajların daha fazla güncellik kazandığını belirtti.

DİKO ve EDEK ise, “1940 destanının verdiği mesajların örnek teşkil ettiğini ve Kıbrıs Helenizmi’nin, “Türk istilasının tamamen baştan savılıncaya kadar vereceği mücadeleyi teşvik ettiğini” kaydederek, Kıbrıs sorunundaki bir çözümden sonra, Türkiye’nin Kıbrıs’ta herhangi bir rolü veya sözü olmasını kabul etmeyeceklerini ifade ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.