1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DKB, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili seçim stratejisini açıkladı
DKB, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili seçim stratejisini açıkladı

DKB, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili seçim stratejisini açıkladı

DKB 19 Nisan’da kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak kapsamlı bir değerlendirmede bulunduğunu ve kendi seçim stratejisini belirlediğini açıkladı.

A+A-

Devrimci Komünist Birlik (DKB) 19 Nisan’da kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak kapsamlı bir değerlendirmede bulunduğunu ve kendi seçim stratejisini belirlediğini açıkladı.

DKB, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi bağımsız adayını çıkarmama, ‘sömürgeci, işgal rejimi karşıtı’ güçlerin ortak bir program çerçevesinde tek aday belirleme yönünde adım atmaları durumunda ise güç birlikteliğine destek kararı aldıklarını” kaydetti.

DKB Sözcüsü Yusuf Alkım tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur göründüğü savunularak, DKB’nin ikinci turda herhangi bir adayı desteklemeyeceği belirtildi.

Seçimde rejim karşıtı güçlerin herhangi bir girişimi olmaması durumunda aktif tavır sergilememenin ülke mücadelesi bakımından daha olumlu olacağı ifade edilen açıklamada, , Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde aktif tavır almama kararının dayandığı olguları özetle şöyle açıkladı:

“DKB henüz bir kadro örgütüdür. DKB’nin şuan içerisinde olduğu örgütlenme süreci; kendi kadrolarını oluşturma ve bu kadrolar üzerinden dar kapsamda da olsa belli bir ilişki ağı kurmayı hedef almaktadır… Sol güçlerin bir araya gelerek güçlü bir hareket yaratmaları ilham kaynağı olmakta ve benzer iş ve güç birlikteliklerinin ülkemizde de hayata geçirilmesi yönünde görüşler güçlenmektedir…  DKB mevcut koşullardaki örgütsel gücünü, ülke, bölge ve dünyadaki devrimci mücadelenin durum ve düzeyini dikkate alarak, bu döneme yönelik strateji ve taktiklerini belirlemektedir… KSP dışındaki tüm adaylar yukarıda ortaya koymuş olduğumuz tespitleri reddetmekte ve ne Kıbrıs ne de diğer ülke devrimleri için mücadele etmemektedirler ..onlara en ufak bir desteğimiz dahi söz konusu olamaz…19 Nisan Seçimleri’ne katılma yönünde rejim karşıtı güçler içerisinden tek adım KSP tarafından atılmıştır…. DKB mevcut koşullarda girilen seçim süreçlerinde propagandanın temeline diğer “sol” görünümlü partilerle siyasal polemik ve tartışmayı değil, işçi, emekçi kitlelere yönelik, onlara sınıf bilinci taşıyan ve devrimci siyasetlere yakınlaştıran açık bir rejim teşhirini koymanın gerektiğini savunmaktadır…”

Bu koşullarda aktif boykot çağrısı yapmanın doğruluğuna inanmadıklarını kaydedilen açıklamada, KSP adayı dışındaki adaylardan herhangi birisinin seçilmesi durumunda sömürgeci işgal rejimi ile çatışmadan köklü bir adım atabilmesinin mümkün olmadığı ancak KSP’nin stratejisinin yanlış olduğu ve DKB’nin buna ortak olmadığı savunuldu.

Açıklamada, “DKB, 19 Nisan’da ve görünen odur ki 26 Nisan’da ikinci turu yapılacak olan seçimlerde herhangi bir adayı desteklememektedir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.