1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. DKB: “LTB’de çalışanların haklarının geriye götürülmeye çalışılıyor”
DKB: “LTB’de çalışanların haklarının geriye götürülmeye çalışılıyor”

DKB: “LTB’de çalışanların haklarının geriye götürülmeye çalışılıyor”

Devrimci Komünist Birlik, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde Cemal Bulutoğulları’nın başkan olduğu dönemde işe alınan çalışanların haklarının geriye götürülmeye çalışıldığını, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

A+A-

Devrimci Komünist Birlik, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde Cemal Bulutoğulları’nın başkan olduğu  dönemde işe alınan çalışanların haklarının geriye götürülmeye çalışıldığını, bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Birlik açıklamasında, bunun çalışanlardan gizlenerek sendika eliyle yapılmaya çalışıldığı iddiasına da yer verdi ve bu durumu “utanç verici” olarak nitelendirildi.

Devrimci Komünist Birlik adına Sözcü Yusuf Alkım tarafından yapılan açıklamada, “LTB’deki yolsuzlukların sorumlularından hesap sorulsun! Sendikanın öncelikli görevi üyesinin haklarını korumaktır! Bu pisliğin bedelini çalışanlar değil, onu yaratanlar ödesin” ifadeleri kullanıldı.

 Alkım, LTB’de çalışanlar arasında Toplu İş Sözleşmesi ve buna bağlı olarak çalışanlara yıllar içerisinde verilen barem artışları konusunda ciddi bir tartışma başladığınıda belirterek şunları kaydetti:

“Mevcut Toplu İş Sözleşmesi’nde 2 barem sistemi bulunuyor. Birinci sistemde altı basamak var ve 15 yılda baremin topuna geliniyor. Bu sistem belediyeyi çöküşe sürükleyen Cemal Bulutoğulları’nın başkan olmadan önce işe başlayanlara uygulanıyor.

İkinci sistem ise Cemal Bulutoğluları’nın işe aldığı ve 2012 – 2014’de kadrolanan işçiye uygulanıyor. Bu ikinci sistemde ise 6 yerine 10 basamak  var ve topa 18 yılda geliniyor. Barem artışı her 2 yılda bir yapılıyor. Yani Bulutoğulları döneminde işe alınanların barem sayıları hem artırılarak daha yavaş maaş artışı sağlanmış, hem de süre 3 yıl uzatılarak çalışan açısından bir kayba neden olunmuştur.

Şimdi ise duyumlara göre yeni belediye başkanı Mehmet Harmancı bu sürenin 3 yıl uzatılmasını ve 20 yıla çıkarılmasını talep ediyor! Daha da ilginci ise çalışanın örgütlü gücü olan ve onun haklarını korumakla görevli sendika yönetimi Harmancı’nın talebini daha da ileri götürerek 25 basamaklı ve sürenin 25 yıla çıkarıldığı yeni bir sistemin uygulanması yönünde karar üretmiş durumda!

Bu 25 basamaklı yeni sistemde en çok etkilenecek olan, en son kadroya giren 220 civarındaki işçilerdir. Eğer bu duyumlar gerçekse hem belediye başkanı hem de çok daha kötü bir şekilde BES yönetimi açısından ciddi bir olumsuzluk söz konusudur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.