1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Doğal gazın çözümden önce müştereken yönetilmesi talebi kabul edilemez”
“Doğal gazın çözümden önce müştereken yönetilmesi talebi kabul edilemez”

“Doğal gazın çözümden önce müştereken yönetilmesi talebi kabul edilemez”

Rum siyasi partileri, ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi John Koenig’in hidrokarbonlar konusunun bir çeşit forumda görüşülmesi fikrini, “böyle bir şey Türk taleplerinin kabulü anlamına gelir” diyerek reddettikleri bildirildi.

A+A-

Fileleftheros “Doğal Gaz Görüşme Forumuna Hayır” başlıklı haberinde, partilerin görüşlerini şu şekilde özetledi:

AKEL “hidrokarbon konusunun toplumlararası müzakerelerin paralelinde  görüşme forumu prosedüründe ele alınmasıyla ilgi görüş, pratikte çözüm arayışlarına bir diken daha ekler. Kıbrıs sorununda ana meseleler çözülmüş ve uzlaşılmıştır. Talat-Hristofyas ve Eroğlu-Hristofyas görüş birliklerinde, çözümle birlikte deniz bölgelerinin yönetilmesinin federasyonun yetkisinde olacağı ve Kıbrıslı Türklerin ülkenin doğal zenginliklerinden pay alacakları kaydediliyor. Türkiye’nin, doğal gazın Kıbrıs sorunu çözülmeden müştereken yönetilmesi talebi kabul edilemez.”

EDEK “Amerikan büyükelçinin, müzakerelerin yeniden başlaması hedefiyle Barbaros’un çekilmesi, Navtex’in iptal edilmesi ve hidrokarbonların görüşülmesi ile Kıbrıs MEB’indeki krizin yatıştırılması ve formülü konusunda söyledikleri gerçekte, Türk taleplerinin benimsenmesidir. Böyle bir formül kabul edilemez. Hidrokarbonlar konusunun ‘yönetilmesi’ ve ‘paylaşımı’ mantığıyla  görüşülmesi pratikte sahte devletin tanınmasını teşkil eder. Mısır, Lübnan ve İsrail’le MEB sınırlarının belirlenmesi anlaşmalarını iptal ve feshedilme tehlikesine sokar. Hükümet Amerikan büyükelçinin bu açıklamasına kesin bir ret cevabı vermelidir.”

Haravgi haberi, “Çözüm Çabalarına Diken” başlığıyla aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.