1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dr. Charles Ellinas Kıbrıs Politikalar Merkezi için seminer veriyor
Dr. Charles Ellinas Kıbrıs Politikalar Merkezi için seminer veriyor

Dr. Charles Ellinas Kıbrıs Politikalar Merkezi için seminer veriyor

Ellinas yeniden başlatılan Kıbrıs müzakerelerine bağlantılı olarak hidrokarbon kaynakları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak için Kıbrıs Politikalar Merkezi Direktörü ve DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Sözen’in davetlisi olarak DAÜ’de seminer veriyor.

A+A-

Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi baş yöneticisi Dr. Charles Ellinas yeniden başlatılan Kıbrıs müzakerelerine bağlantılı olarak hidrokarbon kaynakları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak için Kıbrıs Politikalar Merkezi Direktörü ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Ahmet Sözen’in davetlisi olarak 9 Mart Çarşamba günü DAÜ’de bir seminer veriyor.

Petrol ve gaz sektörlerinde Birleşik Krallık ve Ortadoğu’da çok uluslu şirketlerde üst düzey yönetici görevlerinde çalışmış olan Dr. Charles Ellinas, gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı birçok önemli ödüle layık görüldü. Çatışmalı Ortadoğu denklemlerine Rusya’nın da dâhil olduğu günümüzde, Kıbrıs’ta olası bir barışın sağlayacağı doğal kaynaklar üzerine kurulu Doğu Akdeniz işbirliği ortamı Türkiye’nin güvenliği ile enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi bakımından büyük önem sağlıyor. Güney Kıbrıs kıyılarından doğal gaz çıkarılması ile ilgili yaşanan kriz bir yandan yeniden başlatılan Kıbrıs müzakereleri riske atmamak, bir yandan da sondaj sonuçlarının tatmin edici olmaması sonucu gündemden düştü. Afrodit bölgesinin ticari işletmeye uygun bulan Amerikan Noble Enerji ve İsrailli Delek ortaklığındaki konsorsiyum ise resmi olarak sondaj hazırlıklarına devam ediyor. Kıbrıs gazı sıvılaştırılmış doğal gaz şeklinde çıkarılıp ya yüzen bir platform ile direk olarak gemilere ya da yeraltı boruları ile Mısır’a pompalanabilir. Ancak, küresel gaz fiyatlarının düşmesi durumunda ticari süreklilik için Kıbrıs gazının bölgesel pazarlara satılabilmesi gerekiyor. Bu noktada gerek Kıbrıs gazının gerek ise İsrail gazının Kıbrıs üzerinden satılabilmesi için Türkiye ile tarihi bir enerji ve güvenlik işbirliği fırsatı var. Bunun için Kıbrıs sorununa bir çözüm gerekiyor. Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın Mısır ya da İsrail ile sıkı bir işbirliği oluşturması senaryosunda ise doğal gaz meselesinin ya çözümle birlikte ya da kurulacak ortak bir komite denetiminde yapılması gerektiği tezini savunan Türkiye’nin yeniden misilleme yapması gündeme geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.