1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Dünya ordu kuruyor, bizde yasa bile yok
Dünya ordu kuruyor, bizde yasa bile yok

Dünya ordu kuruyor, bizde yasa bile yok

Son iki haftadır Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen siber saldırılar KKTC’de de etkili olurken, BTHK Başkanı Bürüncük, “Dünya artık siber saldırılara karşı siber ordular kuruyor. Bizde ise henüz bir Bilişim Yasası yok” dedi

A+A-

Suna Erden

Son iki haftadır Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen siber saldırılar KKTC’de de etkili olurken, BTHK Başkanı Bürüncük, “Dünya artık siber saldırılara karşı siber ordular kuruyor. Bizde ise henüz bir Bilişim Yasası yok” dedi 

Türkiye son iki haftadır siber saldırıların etkisi altında kalırken, bu durumda kısmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de etkileniyor. 

Türkiye’ye yapılan siber saldırıyı Anonymous grubu üstlenirken, gerekçe olarak da Türkiye’nin DAEŞ’e yardım etmesini gösteriliyor. Anonymous, yardımın kesilmemesi durumunda siber saldırı dozajının arttırılacağını duyurdu. Türkiye’de yaşanan siber saldırıdan etkilenen Kıbrıs’ta internet erişiminde yavaşlamalar yaşanıyor. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük, Türkiye’nin bir siber saldırı altında olduğunu, internet çıkışının Türkiye’den alınmasından dolayı bunun etkilerinin KKTC’de de hissedildiğini söyledi. 

Star Kıbrıs’a konuşan Bürüncük, siber saldırının erişimde yavaşlama olarak kendisini gösterdiğini ifade ederek, “Eğer Türkiye’ye yapılan siber saldırının dozajı artırılırsa bunun etkilerini daha çok hissederiz” dedi. Kadri Bürüncük, bilişim teknolojilerinin hayatın her alanında kullanılan ve vazgeçilmez bir unsur haline geldiğini, buna paralel olarak siber saldırı tehlikeleri olduğunu ifade ederek, “Dünya artık siber saldırılara karşı siber ordular kuruyor. Bizde ise henüz bir Bilişim Yasası yok” dedi. 

SİBER ORDULAR KURULUYOR 

Siber ortamlarda yüzde yüz güvenlik diye bir kavram olmadığını, her geçen gün güvenlik alma ihtiyaçlarının arttığını kaydeden Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük, dünyada artık harcamaların en büyük kısmını güvenlik harcamalarının oluşturduğunu dile getirdi. Kadri Bürüncük, “Ülkeler siber savunma için siber ordu yapılanmasına gidiyorlar” dedi. 

Kuzey Kıbrıs’ın internet alımında Türkiye’ye bağlı olduğunu ifade eden Bürüncük, ancak internet güvenliği için bazı önlemler alınabileceğini söyledi. Bürüncük, güvenlik ağı oluşturmak için alt yapılar oluşturulması gerektiğini vurguladı. 

BİZDE İSE YASA DAHİ YOK 

Dünyada siber saldırıya karşı önlemler alındığını, bilişim teknolojileri ile işlenen suçlara karşı yasalar çıkarıldığını, alt yapı çalışmaları yapıldığını belirten Bürüncük, KKTC’de ise henüz bir Bilişim Yasası olmadığını dile getirdi. 

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) Başkanı Kadri Bürüncük, “Bilişim Yasası ile ilgili birçok çalışma yaptık. Sivil toplum örgütleri, basın birlikleri ile hukuk ve siyasi işler komitesinde toplantılar yaptık. Görüşler alındı, yasa hazırlandı ve 3 yıl önce meclise gönderildi. Yıllardır meclise gidip geliyoruz ancak bir noktaya varamadık. Belki yasa her şeyi çözmeyecek ancak yaşanan sorunları aza indirecek” şeklinde konuştu. 

Bürüncük, “Dünya artık siber saldırılara karşı siber ordular kuruyor. Bizde ise henüz bir Bilişim Yasası yok” dedi. 

SUÇLAR CEZASIZ KALIYOR 

Bürüncük, Bilişim Yasası’nın onaylanıp yürürlüğe girmesinin yanı sıra Ceza Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini, güvenli elektronik posta ve elektronik imza ile ilgili hazırlanan yasalarında hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Yasanın olmayışından dolayı bazı suçların cezasız kaldığını ifade eden Bürüncük, “Banka para transferlerinde özellikle yabancı öğrenciler tarafından yapılan, hesapların başka yerlere aktarılması, şifrelerin çalınması gibi suçlar, sosyal ağlarda kontrolsüz yorumlar, küfürler, tehdit, şantaj, kişi veya kişiler hakkında asılsız ya da haddi aşan iddialar gibi yaşanan sorunlara karşı önlem alınamıyor. Yasal boşluğu fırsat bilenler bu tür suçları işliyor. İşlenen suçlar ise cezasız kalıyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.